Gündem

Fahrettin Koca’nın da Dediği Gibi : ‘Tek Çare Yakalanmamak ‘

Corona virüs salgını gittikçe daha büyük bir tehtit haline gelmektedir.

Peki virüs elden ve dokunulan yerden tam olarak nasıl bulaşıyor ?

İşin uzmanı DR. Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Sahra Kırmusaoğlu eline aldığı boyalar ile corona virüsünün nasıl bulaştığını anlattı.

Neden ellerimizi yıkamamız

önemli ?

Çünkü corona virüsü solunum yolu ile bulaşan , damlacık yolu ile bulaşan bir enfeksiyondur.

Corona virüsü her yerde bulunabilir. İnsanlarda , havada , yüzeylerde bulunabilir. Tek çaremiz corona virüsünden korunmaktır. Sosyal mesafe , sıfır temas ve hijyen oldukça önemlidir.

Corona virüsünün en hızlı bulaşma şekli temas ile oluşmaktadır. Corona virüsünü gözle görmek imkansız. Bu yüzden her an her yerde varmış gibi davranmamız gerekmektedir. Virüssün bulaşması oldukça kolaydır.

Corona virüs taşıyıcısı elini kapatarak hapşırdığında ağzından çıkan virüsler artık eline de bulaşmış olur, daha sonra bu kişi birisi ile karşılaştığında tokalaştığında elindeki virüsleri karşısındaki kişiye de bulaştırmış olur . Sosyal mesafe burada önem arz etmektedir. Virüsün yayılımı işte bu kadar kolay bu kadar basittir.

Virüsün yayılmasını engellemek için bu konuyu çok ciddiye almamız gerekmektedir.

Sosyal mesafeyi korumakta virüsün yayılmasını engellemeye yetmiyor. Sık sık ellerimizi sabunlu su ile en az 20 saniye yıkamamız gerekiyor, çünkü temas ettiğimiz her yerde corona virüsü olabilir. Corona virüs taşıyıcısı temas ettiği , dokunduğu her yere virüsü bulaştırmış olabilir.

Corona virüse çare aranıyor ve aşı çalışmaları yapılıyor. Corona virüsünün aşısını bulmak için tüm dünya seferber olmuş durumda, fakat uzmanlara göre virüs ilaca karşı mutasyon geçirebilir. Mutasyon geçirmesini anlamak için bir örnekle açıklayalım , örneğin corona virüsün kırmızı bir gömlek giydiğini düşünelim , virüse karşı bir ilaç bulundu . Bulunan ilaç o kırmızı gömleğe göre tasarlanıyor fakat bu virüs mutasyon ile kırmızı gömleği değiştirip mavi gömlek giyiyor . bu durumda da bulunan ilaç ya da aşı virüse karşı etkisini kaybetmiş oluyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı