Gündem

Favipiravir Nedir?

3 Ay önce Çin’de başlayan koronavirüs salgını binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuşken birkaç gün önce Çin’den gelen  virüsün Wuhan kentinde kalmadığına ilişkin açıklama dünya gündemine oturmuştu. Bu zaferin sırrının sokağa çıkma yasağı ve yoğun tedbirler olduğu bilinirken Çin’li araştırmalar tarafından bir iddia ortaya atıldı. Bu iddia ile beraber dünyanın gözü bu açıklamaya döndü.

Çin’li araştırmacıların açıklamasına göre “Favipiravir” isimli ilacın koronavirüsünü yenme süresinde yüzde 50’den fazla düşüş yaşattığı söyleniyor. Böylelikle 11 günde yenilebilen koronavirüs salgını  Favipiravir ile 4 güne düştüğü iddia ediliyor. Peki Favipiravir nedir? Favipiravir nereden alınır? Fiyatı nedir? Bunlara göz atalım.

2014 Yılında Geliştirildi

İlk olarak 2014 senesinde Japonya’da üretilen bu ilacın virüslerle mücadele oldukça başarılı olduğu gözlemleniyor. RNA kaynaklı virüslere karşı oldukça etkili olduğu bilinmekte.

Bu haberin gündeme taşınmasının ardından Çin Büyükelçiliği de konu hakkında tweet atarak ilacın olumlu etkilerine dikkat çekti. Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirm Merkezi Başkanı Zhang Xinmin, ilacın koronavirüsle mücadele konusunda büyük ölçüde destek sağladığını aktardı.

Favipiravir’in nasıl satın alınacağı konusunda ise herhangi bir bilgi bulunmamakta. Koronavirüs salgınından ötürü yurtdışından herhanbir bir şeyin getirilme imkanı hem zor hem de oldukça riskli boyutta. Özellikle Çin’den getirilen ürünlerin birçok kullanıcı tarafından iptal edildiğini, gümrükten alınmadığı gelen bilgiler arasında.

Bir yandan da ilacın bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki yaratacağı iddiaları gündemde yerini buldu. İlaç kullanımının bağışıklık sistemini zaman içerisinde düşürdüğü bilinen bir gerçek. Bu ilacın da koronavirüs salgını için kullanılması bağışıklık sistemini düşürdüğü ve yeniden koronavirüse yakalanması durumunda virüsün bünyeye çok fazla zarar vereceği gelen bilgiler arasında.

Koronavirüse Karşı Ne Yapmalıyız?

İlaçlardan medet ummak yerine bu salgına en başta yakalanmamak herkesin yararına olacaktır. Salgına yakalanmamak için dışarısı ile irtibatı olabildiğince kesip yalnızca alışveriş ihtiyacımız için dışarı çıkmak yapabileceğimiz en etkili önlemler arasında. Keyfi amaçlar için dışarıya çıkmamalı ve bu salgın geçene kadar ev içerisinde vakit geçirmeliyiz. Aile üyeleri dışında kimse ile yakın temasta bulunulmamalı. Dışarı çıkacaksanız maske ve dezenfektan kullanılmalı ve eve geldiğinizde kıyafetlerinizi balkonda asmalısınız. Böylelikle olası bir virüs taşımacılığını da engellemiş olacaksınız.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı