Gündem

Fed Faizi 0’a İndirdi

ABD Merkez Bankası politika faiz oranını yüzde 0,0-25 aralığına çekti ve 700 milyar dolarlık genişleme başlattı.

Corona virüs tüm dünyayı hızlı bir şekilde etkilerken ABD Merkez Bankası (FED) faizi sıfıra indirdi ve 500 milyar doları hazine 200 milyar doları Mortgage tahvili ile parasal genişletmeye yeniden başladı.

Piyasalarda Corona Virüsü Paniği

Yaşanan gelişmelerle birlikte gözler ABD Merkez Bankası’na çevrilmişti. Beklenen açıklama geldi ABD Merkez Bankası faizi 0’a indirdi.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde benzine iki motorine bir kez indirim yapılırken Petrol’ün de son 30 yılın en düşük seviyesinde seyrettiği biliniyor. Corona virüs pek çok alan üretimi olumsuz etkiliyor. Ekonomi ve borsa da Coronavirüs’ten etkilenmiş durumda.

Son olarak ABD Merkez Bankası’da faizi 0’a indirdiğini açıkladı. Borsalar da çok hızlı geri çekilmenin görüldüğü bu hafta için yapılacak ilk hamlenin bu olduğu ve piyasadaki likitidenin artırılması için en doğru karar olduğu açıklandı.

Merkez Bankalarının sadece faiz indirimi değil birlikte hareket etmeleri gerektiği düşünülüyor.. Türkiye piyasalarının da etkilendiği açıklandı. Borsada yüzde 25 in üzerinde bir kayıp söz konusu olduğu biliniyordu.Türk lirasında hızlı bir değer kaybının olmadığı, diğer ülkelere göreTürk Lirası’nın daha dirençli olduğu ve ilk çeyrekte yüzde 5 ila yüzde 6’ lık bir büyüme beklendiği açıklanıyor.

ABD Merkez Bankası Faizi 0’a İndirdi

Şirketlerin değersiz hale gelmesi ile birlikte,sürecin ardından ticaretin tekrar toparlanmasının zaman alacağı açıklanıyor. Ticaretin tüm sektörlerde yavaşladığı da biliniyor. Süreçten sonra tüm dünyanın toparlanması zaman alacağa benziyor.

Merkez Bankaları Ne Yapacak?

Yeni Zelanda da olağanüstü toplantılar yapıldığı açıklandı. Diğer merkez bankalarının da faiz indirimi yapması beklendiği ve tek başına faiz indirimi virüsün psikolojik etkisini ortadan kaldırmadığı başka çözümler bulmak gerektiği açıklandı. Ham petrolün düşüşü iç piyasayı olumlu etkilerken genel olarak dünya ticaretini olumsuz yönde etkilediği konuşuluyor. Faizin 0’a çekilmesiyle küçük şirketlerin virüs dolayısıyla kapanması engellenmiş olduğu belirtildi.

Başkan Trump da bu karardan çok mutlu olduğunu açıkladı. Virüsle mücadelede bir adım atan Fed’in aldığı bu kararın tarihi bir karar olduğu açıklandı. Beyaz Saray yöneticilerinin de bu karardan oldukça mutlu olduğu belirtildi.

ABD Merkez Bankası Faizi 0’a İndirdi

Pek çok ülkede Ohal ve sokağa çıkma yasağının uygulanmasına, dünya ekonomisinin ve piyasaların da etkilenmesine neden olan Coronavirüs’ün daha ne gibi tarihi kararlara sebep olacağı bilinmiyor. Son olarak Belçika’da Coronavirüs’e karşı korunmada etkili bir ilaç için gelişme katedildiği iddia edildi.

Dolar/TL Düşüşe Geçti

Fed’in faiz kararı ardından Dolar/TL 6.33 seviyelerinden 6.28 seviyelerine gerilerken TSİ 07:19 itibariyle Dolar/TL 6.31 seviyelerinden işlem gördü.

Güvenli liman altına olan talep arttı. Gram altın 314,2 seviyelerinden işlem gördü.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı