Gündem

Fetih Coşkusu Nasıl Kutlanacak?

Yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı özel programlarla fethin 567. yıl dönümü, kutlanacak. 

Ayasofya’da Fetih Suresi okunmasının ardından teknelerin boğazda yapacakları Fetih Saygı Geçidi’ne, Okçular Vakfının Fetih Kupası’ndan Fetih Özel Konseri’ne kadar pek çok etkinlikle gerçekleşecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı kontrolünde Türkiye Yelken Federasyonu, 29 Mayıs İstanbul Boğazı Fetih Saygı Geçişi Etkinliği yapacak.

11.30’da gerçekleşecek olan etkinlikte Türk bayrağı bulunan tekneler, Huber Köşkü’nün önünden geçerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da selamlayacağı planlandı.

Yapılan açıklamaya göre, saat 18.00’de başlaması planlanan ve 40 dakika sürmesi düşünülen program, dua, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayacak ve Vali Ali Yerlikaya’nın konuşmasıyla program ilerleyecek.

İletişim Başkanlığı’nın ve Cumhurbaşkanlığı’nın, sosyal medya hesaplarından ve Youtube kanallarında saat 19.00’da yayınlanacak olan İstanbul’un Fethi Özel Konser Programı’nda ise Mustafa Yıldızdoğan, Esat Kabaklı ve İbrahim Sadri sahne alacak.

19.00’da Okçular Vakfının Fetih Kupası etkinliği yapılacak.Etkinlik Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Fetih Duası ile başlayacak, Klasik Yay ve Makaralı Yay finalleri ödül töreni, Geleneksel Türk Okçuluğu Puta’nın yanı sıra Türkiye çapında yapılacak olan İstanbul’un Fethi, şiir okuma yarışması birincisinin video gösterimi de gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanı saat 20.53’te video konferans ile katılacak olduğu etkinlikte ışık gösterisi, mehteran takımı ve havai fişek şöleni de yapılacak.

Saat 21.30’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapmış olduğu Fetih Şöleni ile Ayasofya’da devam edilecek.

Şölen, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetme sırasında gemileri karadan yürüttüğü güzergah üzerinden geçerek Ayasofya’ya gelen drone görüntüleri ile başlatılacak.

Fetih Suresi tilavetiyle devam edecek programda, Ayasofya içinde Fetih Duası da okunacak.Cumhurbaşkanı’nın video konferans ile katılacak olduğu şölende, Ayasofya’nın önünde İstanbul’un fethi temalı mapping gösterisi de olacak.

Program, Tarihi Yarımada’daki havai fişek gösterisi ile bitecek.

Bunun yanında programda, Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı Youtube kanalları ile televizyon kanallarından ve sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı