Gündem

Filyasyon Nedir? Filyasyon Yöntemi Nedir?

Yılbaşından beri hayatımızı etkisi altına alan Covid-19 virüsünün hayatımıza getirdiği yeniliklerden biri de şimdiye kadar duyduğumuz ancak pekte ilgilenmediğimiz kelimeler. Bunlardan biride Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı basın toplantısında sıkça kullandığı filyasyon. Peki, filyasyon nedir? Hayatımıza yeni giren bu kelime ne anlam taşıyor? Bakan Koca’nın sıkça değindiği filyasyon çalışması nasıl yapılıyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüsüne karşı son durum bilgilerini paylaşırken pek çok defa filyasyon çalışmalarından bahsetti. Bakan Koca, yaptığı değerlendirmede, bundan sonraki süreçte filyason kelimesini daha sık duyacağımızı belirtti. Peki, filyasyon nedir? Filyasyon çalışması nasıl yapılmaktadır?

Filyasyon kısaca, tıpta hastalığın kaynağının bulunması anlamını taşıyor. Mevcut sorunun nereden kaynaklandığının araştırılması ve tanı koymada yardımcı etkenlerin bulunması için yapılan çalışmalara filyasyon çalışması deniyor. Filyasyon, özellikle bulaşıcı hastalıklarda yapılan hastalığın ilk ortaya çıkış nedenini bulmak için yapılan çalışma anlamına da gelmektedir.

Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede önemli bir yer eden filyasyon çalışmaları, herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi sebeplerden ötürü kaynaklandığının tespit edilmesini sağlıyor. Başka bir deyişle kaynak arama çalışması da denebilir. Bu çalışmalar neticesinde tehlikenin hala devam edip etmediği ve başka insanların risk altında olup olmadığı gibi önemli bilgiler elde edilebilmektedir.

Özellikle bulaşıcı hastalıkların devamında bu çalışmalar çok önemli çünkü kaynağın bulunması, gerekli tedavinin uygulanması için çok büyük değer taşıyor. Bu çalışma esnasında bulaşı ve salgın tehlikesinin sürüp sürmediğine ilişkin ve insanların tehlike altında olup olmadığı konularında önemli ve detaylı bilgilere sahip olunabiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı