Gündem

Flaş Karar! O İlimize Giriş-Çıkışlar Yasaklandı!

Bilindiği üzere şehirler arası seyahat yasağı kalkmış, son olarak 15 şehirde uygulanan giriş çıkış yasağı  kaldırılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan giriş çıkış yasağının sona erdiğini ulusa sesleniş konuşmasında duyurmuştu. Ancak Tekirdağ Valiliği’nden şehre giriş çıkışlar ile ilgili önemli bir karar geldi. Hafta sonunda Tekirdağ’a giriş çıkışlar sınırlandırıldı. Eski CHP İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu, eski HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve eski HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in hüküm giymelerinin ardından bu kararın alındığı bildirildi. HDP ve CHP’lilerin, kararı protesto etmek için il dışında gelebileceği ve toplanmanın corona virüsü salgını ile mücadelede zafiyete yol açabileceği nedeniyle Tekirdağ’a giriş çıkış yasağı kararı alındığı belirtildi.

Valilikten yapılan açıklamada; “Bu ve benzeri istenmeyen olayların önüne geçilebilmesi, tesis olunan huzur ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, Kovid-19 salgınının yayılmasının önlenmesi, genel sağlığın korunması amacıyla, 14 Haziran saat 08.00’den, 17 Haziran saat 08.00’e kadar 3 gün süreyle, Tekirdağ’da ve bazı illerde toplanma çağrılarıyla ilgili il dışından ilimize gelmek isteyen kişilere müsaade edilmeyerek, ile girişlerin sınırlandırılmasına karar verilmiştir.” denildi.

Ayrıca Tekirdağ’da ve bazı illerde toplanma çağrılarıyla ilgili il sınırları içerisinde düzenlenebilecek her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, yürüyüş, protesto ve oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş poster asma gibi etkinliklerin yasaklanmasına, alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında cezai işlem yapılmasına karar verildiği belirtildi.

Bilindiği üzere2 Haziran itibariyle çalışmalarına başlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oldukça sıcak gelişmeler yaşanıyor. Belirtilenlere göre; kesinleşmiş hapis cezası olan 3 milletvekili ile ilgili karar TBMM’de okundu. Okumanın ardından karar resmileşmiş oldu. Karara göre; CHP’den Enis Berberoğlu, HDP’den Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliği düşürülülmüştü.

KCK Ana Davası’nda yargılanan HDP milletvekilleri Leyla Güven, Musa Farisoğulları verilen hapis cezaları Yargıtay tarafından 24 Eylül 2019’da onanmıştı. Bilindiği üzere CHP’li Berberoğlu ise MİT TIR’ları görüntülerini Can Dündar’a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasını almıştı. Bu ceza da Yargıtay tarafından onanmıştı. Milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu’nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine de karar verilmişti.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan karar sonrası; “Meclis’te gerginliğe sebep olan milletvekilliğinin düşürülmesi usuli bir işlemdir. Konu Meclis’in takdirinde değildir. Silahlı terör örgütüne üye olmak, devlet sırrını açıklamak vs suçlarından kesinleşen yargı kararlarının sadece Mecliste okunmasına ilişkin yapılan bir işlemdir” ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise;Hafıza-i Beşer Nisyan ile Malüldür. Tekrar hatırlatalım; PKK’lı teröristleri gerilla olarak nitelendirip “Gerillaya katılımlar olacak, savaş da olacak, çatışmalar da” diyen HDP’li Leyla Güven’in mahkeme kararıyla milletvekilliği düşürüldü. Kimin ne olduğunu milletimiz görüyor.’ ifadelerinde bulundu.

Öte yandan geçtiğimiz hafta yeni yargı paketini içeren Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi. Teklifin kabul edilen maddelerine bakılacak olursa;

Anayasa Mahkemesinin, ilk derece mahkemesinin kesin nitelikli kararının taraflara tebliğ edilmeden 2 haftalık hak düşürücü sürenin başlatılmasını, hak arama hürriyetine aykırı bularak iptal etmesinin ardından bir düzenlemenin de yapıldığı belirtildi.

Buna göre, görevsizlik veya yetkisizlik kararının kesin olması halinde de kararın taraflara tebliğ edilmesi, dosyanın görevli veya yetkili mahkemeye gönderilmesine ilişkin 2 haftalık süre, tebliğ tarihinden itibaren başlayacak.

Öngörülen süre içinde dosyanın görevli veya yetkili mahkemeye gönderilmesi için gerekli başvurunun yapılmaması durumunda dava, kanun gereği açılmamış sayılacak. Bu konuda görevsizlik veya yetkisizlik kararı veren mahkemece resen karar verilecek.

 Düzenlemeyle, duruşmaların bir kısmının veya tamamının gizli olarak yapılması halleri arasına “yargılama ile ilgili kişilerin korunmaya değer üstün bir menfaatinin bulunması” hali de eklenecek. Bu durumda, duruşmaların bir kısmı veya tamamı gizli yapılacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı