Gündem

Gençler Corona Virüsten Nasıl Etkileniyorlar?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ardından tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını küresel bir sorun olarak görülüyor. 6 bin 500’den fazla insanın ölümüne neden olan salgından enfekte olan binlerce hasta var. Uzmanlar salgının büyümemesi ve daha fazla insanın zarar görmemesi için vatandaşlara evde kalmaları yönünde çağrılarda bulunuyorlar.

Corona virüsü pandemi haline gelmişken uzmanlar yaşlı ve kronik hastalığı olan bireylerin risk grubunda olduğunu ve evden çıkmamaları gerektiğini ifade ediyorlar. Peki gençler bu salgının neresinde? Virüsün gençlere etkisi var mı? Gençlerin bu virüs salgını döneminde nasıl davranmaları gerekiyor?

Gençler Virüsü Hafife Almamalı!

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom virüs konusunda uyarılarda bulundu. Yapılan uyarılar sonrasında sadece yaşlıların risk grubu içerisinde olduğu yönünde bazı yanlış algıların ortaya çıktığı tespit edildi. Adhnom, gençlerin de en az risk grubundaki yaşlılar kadar dikkatli olmalarını istedi. Virüse yakalanan bir genç haftalarca hastanede tedavi altında kalabilir ve sonucunda hastalığı atlatabileceğine yönelik kesin bir veri de bulunmuyor.

Vücudunun bağışıklık sisteminin düşük olması, farklı hastalıkların tetiklenmesi gibi çeşitli nedenlerle gençlerin de hastalığı atlatamayabilecekleri ifade ediliyor. Şimdiye kadar meydana gelen ölüm oranlarına bakıldığı zaman virüsten çok fazla zarar görmedikleri tespit edildi. Risk faktörü içerisinde olmasalar bile taşıyıcı olabilecekleri için çevresindeki insanlara bulaştırma riskleri çok daha fazla. Gençlerin bu süreç içerisinde en az yaşlılar kadar dikkatli davranmaları ve çevrelerine karşı sorumlu davranmaları isteniyor. Virüsü atlatan gençlerin akciğerlerinde ve solunum yollarında virüs sonrasında ciddi hasarlar kalabiliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı