Gündem

Gerçek Olan ‘Salgın’ Filminin Danışmanı: ‘Başımız Belada’!

Koronavirüs salgının başlamasıyla birlikte en çok izlenen filmler arasında giren 2011 yapımı ‘Salgın’ filminin danışmanı Virolog Profesör Doktor Ian Lipkin koronavirüs için “Başımız belada” dedi.

2011 yapımı ‘Salgın’ filminin konusuna bakacak olursak; bir iş gezisinden dönen Beth Emhoff iki gün geçtikten sonra hayatını kaybeder. Yoğun öksürük ve yüksek ateş ile  gelen nöbet kısa sürede tüm dünyaya yayılır. Ciddi ölümlere yol açan virüs küresel bir salgın haline gelir.  2011 yapımı Contagion film Coronavirüs’e olan benzerliği nedeniyle film Coronavirüs salgınının başlamasının ardından iTunes’ta en çok kiralanan ilk 10 film arasına girdi.

Filme danışmanlık yapan 67 yaşındaki virolog Profesör Doktor Ian Lipkin, koronavirüste gelinen son nokta için”Başımız belada” şeklinde konuştu. Lipkin, yeni ölümcül virüslerin geleceğini de düşündüğünü belirtti. Lipkin karantina sonrası için ise; “Saklandığımız yerden çıkmak zor olacak”dedi. Koronavirüs ile ilgili çalışmalar yaparken koronavirüse yakalanan doktor çalışmalarına 6 hafta ara vermek zorunda kaldığını da belirtti.

Ayrıca Lipkin, ‘Biz (ABD’de) en başlarda çok yavaş davrandık. İngiltere de öyle. Bu ülkelerdeki halklar bedelini ödedi” dedi. Açıklamalarına “Bu işin daha ne kadar yayılacağını hiç kimse bilmiyor. Dünyanın üçte birine de yayılabilir, tüm dünya nüfusuna da yayılabilir. Biz yalnızca rakamlar üzerinden spekülasyonlar yapıyoruz.’dedi.

Koronavirüse ‘Çin Virüsü’ diyen Trump ile ilgili de “Bunların hiçbiri öfke veya milliyetçilik ile çözülmeyecek. Bunlar, küresel çözümler gerektiren küresel sorunlar” dedi. Aşı için 18-24 ay gibi bir sürenin beklenmesinin zorunlu olmadığını da söyleyen Lipkin, “İnsanlar bir yıldan kısa bir sürede geliştirilebileceğini söylüyor, bu çok büyük bir değişim olur.”dedi.

Lipkin “Bunun son salgın olduğunu düşünmüyorum” diyerek yeni ölümcül virüslere işaret etti.

Medya Psikoloji Araştırma Merkezi’nden Dr. Pamela Rutledge,ise Salgın filmi ile ilgili “Yalnız olmadığımızı hissettiriyor. Bu tip hikayelerde bir çözüm olduğu anlaşılıyor. Dolayısıyla kaygılarımızı bir bakıma böyle ifade edebiliriz. Zombi filmleri olsun, ya da Contagion gibi filmler olsun, birçok kaygıyı tetikliyor ama sonunda çözüme kavuşuyor” değerlendirmesinde bulundu. Pek çok psikoloğa göre bu tarz filmler bugün yaşananları anlamak, kavramak ve kabullenmek için oldukça faydalı oluyor.

Koronavirüs salgınına çok benzer konuları olan diğer filmlere bakacak olursak, Twelve Monkeys – 12 Maymun – 1995, 28 Days Later – 28 Gün Sonra – 2002, Carriers – Veba – 2009, Quarantine – Karantina – 2008, Outbreak – Tehdit – 1995, World War Z – Dünya Savaşı Z – 2013, Flu- 2013.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı