Gündem

Gıda Fiyatları Düşecek, Ulaşıma Zam Yok!

Bilindiği üzere Türkiye koronavirüs ile mücadele sürecini oldukça başarılı bir şekilde sürdürüyor. Normalleşme adımları ile birlikte de oldukça önemli kararlar alınmaya başlandı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu gıda, tarım, ulaştırma sektörüne dair müjdeli haberler verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli; “Geçen yıl tarım sektörü yüzde 26 büyüdü. Çiftçilerimizin morallerini bozmaya kimsenin hakkı yok. Onlar üretime odaklanmalı. Muhalefetin fiyatlar konusunda dogmatik, kalıplaşmış sözlerle eleştiri getirdiğini kaydeden Bakan Pakdemirli, “Cumhurbaşkanımıza ‘üreticiyle ilgili bir sıkıntı’ var dediğimizde ‘mutlaka gidin halledin’ diyor. Çiftçisine, üreticisine bu kadar destek veren zihniyete rağmen Türkiye’de yalan kolay satıyor. Bugün hiçbir üründe zarar eden hiçbir çiftçimiz yoktur. Sahada memnuniyet var. Sözleşmeli satışın yüzde 5-10’unu dijital tarım platformuna taşımayı düşünüyoruz. Bunu yaptığımızda fiyat dalgalanmaları engellenecek. Örneğin bir zincir mağaza ayda 10 liradan 10 kilo domatesi 10 ay almak istediğini söyleyecek. Sabit fiyattan mı almak istiyorsun o zaman bu işin gübresini, tohum, ilacını ver ben de işleyim denilecek. Bu işler ileride değerli kontrat haline gelecek. Bunu başardığımızda Türkiye’de ani değişiklikler konusunda rahatlama olacak.” ifadelerinde bulundu.

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu ise; “Trenler yüzde 50 kapasite ile çalışıyor. Uçaklarda bu belli zaman alacak. Vatandaşların bu dönemde hareketli olması için zam yapılmayacak” dedi. Karaismailoğlu, bu kapsamda tren ücretlerinde artış olmayacağını kaydetti. Pandemi döneminde şantiyeleri de kapatmadıklarını kaydeden Karaismailoğlu, “Gerekli tedbirler alındı ve hiçbir şekilde karantinaya alınan veya kapanan şantiyemiz olmadı” açıklamasında bulundu.

Ayrıca 1 Haziran itibariyle de normalleşme adımları ile birlikte birçok kısıtlama kaldırılmaya başlandı. Son olarak Şehirler arası otobüslerde uygulanan yüzde 50 kısıtlamasına aile düzenlemesi geldiği belirtildi. Buna göre aynı aileden seyahat eden kişiler otobüste de yan yana oturabilecek. Kararın Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun onayı ile hazırlanan çalışma kapsamında alındığı belirtildi. Bu durumda 2+1 olan 41 kişilik otobüsler 34, 38 kişilik otobüsler de 32 kişiye kadar yolcu alabilecek. 2+2 otobüslerde ise 54 kişilik otobüsler 38 kişi, 46 kişilik otobüsler ise 34 kişiye kadar yolcu alacak. Söz konusu düzenleme bilet fiyatlarına da yansıyacak. Fiyatlar yan yana seyahat eden, aynı aileden olan kişiler için yüzde 25 ila 40 arasında düşecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı