Gündem

Gıdada Fırsatçılığa Geçit Yok! Bakanlık Hepsini İfşa Etti! İşte O Firmalar!

Gıda sektöründe zaman zaman karşılaşılan sahtecilik Bakanlık tarafından bir kez daha tespit edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı gıdada sahteciliğe fırsat tanımamaya devam ediyor. Bakanlık tarafından 69 firmaya ait 136 üründe sahtecilik belirlendi. Söz konusu firmalar internet sitesinde ilan edildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, ” Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 69 firmaya ait 136 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.” denildi.

Bakanlığın resmi sitesinde yapılan açıklamaya bakılacak olursa;

‘Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

  • Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,
  • Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,
  • Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve
  • Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 69 firmaya ait 136 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1551 firmaya ait 3492 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.’ denildi.

Bakanlığın sitesinde yayımlanan marka ve ürünlerden bazılarına bakacak olursak;

  • Ali Yelyetmez Global Enerji İçecekleri-Ali YELYETMEZ: Yakuplu Mah. 35. Sok. No:16/11 Merkez Beylikdüzü – İstanbul/ New Nitro, Nitro Max Gold, Nitro Max Gold, Energy Plus Maxi Aphrodisiac Power, 48 Hours Gold Ginseng Chocolate 16 g
  • Reis Onbaşı Pul Biber Musabeyli/KİLİS- Yavuz İpek Baharatları,
  • Tirebolu Çaysan Çay San. ve Tic.A.Ş. Tirebolu/ GİRESUN- Elmas Gold
  • Doruk Gıda İmalat ve Paketleme-Celal BİLECEN Avcılar/İSTANBUL, Drill Plus Ginseng Çikolata Bitter 4 in 1 (24 gr)
  • Çapan Grup Et Gıda Mad. İnş. ve Turz. Tic. Ltd. Şti./ İsmet Paşa Mah., 74 Sok., No:5A/2, Sultangazi/İSTANBUL, Dana Kasap Köfte
  • Tarihi Marmara Pide – Orhan DEMİRAL/Aziz Mahmut Hüdayi Mah., Gülfem Sok., No:8/A,Üsküdar/İSTANBUL, Lahmacun Harcı (Dana Eti)
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı