Gündem

Görme Engellilerin Şekilleri Algılamasını Kolaylaştıran Teknik Geliştirildi!

Bilim insanları, görme engellilerin cisimleri ve harfleri kavrayabilmesi için yeni bir teknik geliştirdi. Geliştirilen teknikle elektriksel sinyaller doğrudan beyindeki elektrotlara iletiliyor.

Bilim insanları görme engellilere faydalı olmak için çalışmalarını devam ettiriyor ve Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) ve Baylor Üniversitesi’nden araştırmacılar, elektrik sinyallerini kullanarak harf ve şekil gibi sembolleri doğrudan insan beyninde oluşturmak için bir yöntem buldu.

Yeni geliştirilen bu teknik, insan gözünü ve optik sinirleri geçerek beynin arkasında yer alan görsel kortekse implante edilmiş elektrotları uyarmak için elektrik sinyalleri kullanıyor ve sonuç olarak beyinde parlayan bir ışık algısı oluşuyor.Çalışma, daha fazla incelenmesiyle gözleri veya optik sinirleri sorunlu olan insanlara görme yetilerini belirli oranda geri kazandırabilir.

Sistem aslında bir kişinin sırtınıza bir harf çizmesi ve sizin şekli hislerinizle tahmin edip beyninizde harfi oluşturmanızla aynı prensibe benziyor, örneğin U harfi şeklindeki bir veriyi tüm elektrotlara tek seferde göndermek yerine, elektrotlar sırayla uyarılıyor.Böylece kişiye iletilen şekli kolayca belirleyebiliyor.Araştırmacılar, bu yöntemi iki görme engelli ve dört görme engeli olmayan ancak epilepsi tedavisi olan insan üzerinde denedi.

Google, Görme Engellilere Özel Klavyesini Yayınladı.

Sonuç olarak katılımcılar düzenli bir şekilde zihinlerinde yaklaşık yüzde 80 ila 93 doğrulukla doğru bir şekli algılayabildiler.

Daha da güzeli, dakikada 86 yanıtı doğru bir şekilde iletmeyi başardılar ve bu hızlı bilgi iletimi, görme engelliler için erişilebilirlikte devrim niteliğinde varsayılır.

Araştırmacılar şu an için yalnızca C ve Z harfi gibi basit şekilleri test etseler de yalnızca sayılar, harfler ve şekillerle yapılabilecek çok ihtimal var.

Şimdilik bu teknoloji deneysel düzeyde kaldı, fakat geliştirilirse görme engellilerin kamusal yerlerde uyarıları algılayabilmesi gibi basit yöntemler için etkili olabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı