Gündem

Hafta Sonu Uygulanacak Sokağa Çıkma Yasağı İle İlgili Yeni Genelge Yayınlandı

Salgınla mücadelede bayram sonuna kadar her hafta sokağa çıkma yasağının uygulanması yönünde kararlar alınmıştı. Bu hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı 7 ilde yasakların kaldırılması ile birlikte sadece 24 ilde uygulanacak. Yasakla birlikte hangi işletmelerin açık olacağı ve yasaktan kimlerin muaf tutulacağının belirtildiği yeni bir genelge yayınlandı.

Yasak Hangi İllerde Uygulanacak?

Tedbirler kapsamında 24 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bu iller, Adana Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak olarak açıklandı.

Hangi İşletmeler Hizmet Vermeye devam Edecek?

Sokağa çıkma yasağı başlamadan önce 8 Mayıs Cuma günü market, bakkal ve manavlar 23.00’ a kadar kesintisiz hizmet verebilecekler. Hafta sonu boyunca kapalı olması bekleniyor.

Yasak kapsamında ekmek üretimi yapan fırınlar ve imalathaneler açık olacak. Hafta sonu Ramazan ayı olması nedeniyle eve servis yapan restoran ve lokantalar açık olmaya devam edecek.

Anneler günü olması nedeniyle 10 Mayıs Pazar günü sadece evlere sipariş getiren çiçekçiler hizmet vermeye devam edecek.

Tıbbi malzeme üretimi yapan fabrika ve iş yerleri faaliyetlerine devam edecek. Acil durumlar için eczaneler, sağlık kurumları ve veterinerlikler çalışmaya devam edecekler.

Valilik tarafından her il için kilometre hesabıyla yapılacak değerlendirmelerde bazı akaryakıt istasyonlarının nöbetçi olarak hizmet vermeleri amaçlanıyor.

Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve bakım merkezleri açık olacak.

Oteller ve konaklama yerleri ile, gıda ve temizlik malzemesi üretimi yapan tesisler açık olacak.

Kimler Yasaktan Muaf Tutulacak?

Açık olacak işletmelerdeki çalışanlar, kamu düzenini sağlamak için görevli personeller, acil çağrı merkezleri ve Vefa Sosyal Destek Birimleri, elektrik, su ve doğalgaz dağıtım şirketlerinde çalışanlar ile arızalara müdahale eden ekipler, yaşlı bakım evlerinde çalışanlar, üretim yapmakla yükümlü personeller bu süreçte yasaktan muaf tutulacaklar.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı