Gündem

Hafta Sonu Yasak Var Mı? 20-21 Haziran’da Sokağa Çıkma Yasağı Olacak Mı? Rakamlar 2 Bini Aşarsa…

1 Haziran’da normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte vaka sayılarında artış yaşandı. Bununla birlikte uzmanlar ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından uyarılar gelmeye başladı. Her akşam açıklanan koronavirüs verileri ile birlikte vaka sayısında yaşanan artış sonucu yeniden sıkı tedbirler alınacak mı? Vaka sayısının artışının devam etmesi halinde hafta sonu yani 20-21 Haziran’da sokağa çıkma yasağı olacak mı? Merak edilen bu soruların yanıtının Bilim Kurulu ve Kabine Toplantıları sonrasında netleşmesi bekleniyor. Artışın 2 binli rakamları aşması halinde sokağa çıkma yasağının olabileceği belirtiliyor.

Konuyla ilgili Bilim Kurulu üyeleri önemli açıklamalarda bulunuyor. Prof. Dr. Tevfik Özlü; ‘Günlük vaka sayıları, bir salgının tek başına iyi ya da kötü gittiğini göstermez. Diğer kriterlere de bakmak lazım. Şu anda test sayıları salgının ilk dönemi gibi değil. Test sayısında ciddi oranda artış var ama vakalar binli sayılarda devam ediyor. Pozitiflik oranı da artan test sayısına göre azaldı. Yani salgın şu anda halen inişte. Biz buna ‘vaka havuzu’ diyoruz. Şimdi dikkat ederseniz iyileşen hasta sayıları artıyor ve havuz giderek boşalıyor. Hastaneye yatanların oranı bir ara yüzde 23’tü, şimdi ise 2.31’e düştü. Ne zaman korkarız? Günlük vaka sayısı sürekli artıyor, pozitif oranı giderek yükseliyorsa, hastanede yatış arttıysa, ağır hasta sayısı yükselişteyse o zaman salgında tekrar başlangıca dönüyoruz anlamına gelir. Bu dinamik bir süreç, ‘salgın geçti gitti’ diye bir şey yok. Eğer artış korkulan şekilde olursa, aynı olmasa da farklı tedbirler alınacaktır.’ ifadelerinde bulundu.

Doç. Dr. Sema Kultufan Turan; ‘Kontrolsüz bir artış yok, bunu söyleyebilirim. 45 binin üzerinde test yapılıyor her gün, rakamlar artıyor gibi görünse de pandeminin pik yaptığı dönemler gibi değil. Kontrollü sosyal yaşam konusunda çok ciddi olmalıyız. Bu süreci doğru biçime yönetebilirsek pandemi konusunda gösterdiğimiz başarımız devam edecektir. Bu haftaki verileri önümüzdeki toplantıda konuşup değerlendireceğiz. Başka ne gibi önlemler alınabilir, elbette konuşacağız. Normalleşmenin de denetlenmesi en önemli kısım. Sayılar önümüzdeki haftalarda da binin üzerinde giderse bir takım farklı önlemler için ilk adımlar atılabilir.’ dedi.

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz; ‘Geçen hafta sonu yaşanan bölgesel manzaraları gördük. Tedbirsizliklerin sayılara yansıması 7-10 gün arası bir sürede kendini gösteriyor. Yani geçen haftanın yansımaları cuma akşamından itibaren vaka sayılarında bir artış olarak ortaya çıktı diyebiliriz. Tabii semptom göstermeyen kişilere yapılan testlerin artmasının da vaka sayılarının artışına katkısı oldu. Kontrollü sosyal hayat dediğimiz şu dönemde, maske, mesafe, temizlik ve kalabalıklardan kaçınma konularına çok önem vermeliyiz. Çünkü artık ‘evde kal’ döneminden ‘işini gör evine dön’ dönemine geçiyoruz.’ değerlendirmesinde bulundu.

Kabine toplantısı ve Bilim Kurulunda herhangi bir yasak kararı alınmasa dahi İl hıfzıssıhha kurulları koronaivirüs vaka sayısının artış yaşandığı illerde karar alıp uygulayabiliyor. Bu kapsamda il bazlı sokağa çıkma yasaklarının ilerleyen günlerde yaşanmasının beklenebileceği belirtiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı