Gündem

Hangi Hastaneler Pandemi Hastanesi?

Pandemi hastanesi olarak kabul edilen hastaneler, içerisinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Göğüs hastalıkları, İç Hastalıkları uzmanı hekimle arasından minimum ikisinin yer aldığı ve 3. seviye erişkin yoğun bakım yatağına sahip olan hastanelerdir. Hangi hastaneler pandemi hastanesidir? Pandemi hastanelerinin listesi nereden ulaşabiliriz?

Pandemi Hastanelerinin Listesi

İlan edilen pandemi hastaneleri ve pandemi hastaneleri listesi şehirden şehire değişmektedir. Bu süre zarfında doktorlarının farklı bir vazife ile görevlendirmeleri ihtimal dahilindedir. Covid-19 tanısı konulan vakaların tedavi edilebildiği hastanelere verilen genel ad pandemi hastanesidir.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu pandemi eylem planı ile süreç işlemektedir. Bu eylem planına sadık kalınıp her şey ona göre organize edilmektedir.

Pandemi hastanesi ilan edilen hastanelerin muhakkak yapması gereken birkaç şey vardır. Pandemi hastalarına özel bir klinik ve yoğun bakım ünitesi belirlenmelidir. Bu vakaların oraya yönlendirilmesi gerekmektedir. Vakaların beklenmedik şekilde artması üzerine eylem planına sadık kalınmalı ve kliniğin diğer bölümlerinin hangi sıra ile boşaltılacağı belirlenmek zorundadır.

 Hali hazırda tedavisine başlanmış ve tedavi edilmeye ihtiyacı olan hastaların yer aldığı kliniklerdeki yataklar kullanıma devam edilecektir.

 Pandemi hastanelerinde COVID-19 tanısı konulan hastalar ile ilgili tedavi sürecinin nerede ve ne şekilde ilerleneceğine karar kılınmalıdır.

 Pandemi hastanelerinin yetersiz kalması durumunda 2. basamak erişkin yoğun bakım ünitesine sahip olan hastanelerin de pandemi hastanesi olarak hizmet verebilecek şekilde dizayn ve organize edilmesi önemlidir.

Pandemi hastanelerinde yatan covid-19 tanısı konan hastaların odalarına giden koridor,yol normal kullanılan yoldan farklı olmalı ve hijyen bakımından gerekli tedbirler alınmalıdır. Virüsün tamamiyle izole bir şekilde olması için önlemler sıkı tutulmalıdır.

Pandemi hastanelerinde çalışacak her türlü personelin, çalışma saatleri, yapacağı işler, ünvanları gibi her detay kesin olarak belirlenmelidir.

Gebe Olan Vakalar İçin Ayrı Doğum Odası

Pandemi hastanelerinde COVID-19 tanısı konulan vakalar için cerrahi müdahalenin yapılabilmesi adına bir ameliyathane odası ve gebe vakalar için kadın doğum hastanelerinde bir adet doğum odası belirlenmeli ve covid-19 vakaları için bekletilmelidir.

Pandemi hastanesinde bulunan başhekim, normal işleyişin aksatılmaması şartı ile hastane içerisindeki her türlü yönetim konusunda tam yetkiye sahiptir. Yataklardan, kullanılacak ameliyat odaları gibi birçok karar kendisine bağlıdır.

İl Sağlık Müdürleri’nin pandemi hastanelerinde bulunan personellerin tayini ve değişikliğini gerçekleştirme konusunda tam yetkiye sahip olduğunu belirtmek gerekir

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı