Gündem

Harvard Üniversitesi’nden Kritik Koronavirüs İkinci Dalga Uyarısı!

Dünyayı etkisi altına alan ve henüz aşısı ya da ilacı bulunamayan koronavirüsün her geçen gün yeni bir belirtisi ortaya çıkarken, ikinci dalga riski olduğu da kendini unutturmuyor. Konu ile ilgili ABD’de bulunan Harvard Üniversitesi’nden bilim insanları bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamada sosyal mesafenin 2022’ye kadar sürmesi gerektiği ve ikinci bir dalgayı sağlık sistemlerinin kaldırmayacağı belirtildi.

Uzmanlar vaka sayılarının düşmesiyle birlikte sosyal mesafenin kaldırılması halinde salgının tekrarlama riskinin olduğunu belirtti. Şu süreçte oldukça zorlanan sağlık sistemlerinin ise ikinci dalgayı kaldıramayacağı belirtildi. Ayrıca bir aşı veya tedavi bulunmasının da ilk etapta fazla bir etki yaratmayacağını eklediler.

Ülkemizde de Koronavirüs ile ilgili normalleşme süreci konuşulurken, ikinci dalga ihtimali de konuşuluyor elbette. Ramazan ile birlikte alışveriş sebebiyle dışarıda bulunan kalabalıklar ile ilgili Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, zorunlu haller dışında sokağa çıkılmamasını söyleyerek “Rehavete kapılan ülkelerde örnekleri var, ikinci dalga ortaya çıkabiliyor” ifadelerinde bulundu.

Öztürk, “Biz vatandaşlar olarak bu kurallara uyarsak normale en kısa sürede döneriz. Bu salgın ile başka türlü mücadele mümkün değil. Değişik nedenlerle sorun yaşayan ülkelerde örnekleri var. İkinci dalga ortaya çıkabiliyor. Bu da rehavete kapılmaktan ve tedbirleri gevşetmekten. Biz mevcut durumu korumalıyız. Rakamlarımız iyi. Daha da iyi olması için hiç gevşemeden sıkıca devam etmeliyiz” dedi.

Koronavirüsün tüm dünyaya yayıldığı Çin’den son günlerde olumlu ve sevindirici haberler gelirken Pekin’de “ikinci corona virüs dalgası” nedeniyle pek çok işletme kapatıldı.

Genel olarak Çin’de yasaklar ve önlemler gevşetilirken Pekin’de olası bir corona virüsü salgını dalgasına karşı yeni yasaklar getirildiği ortaya çıktı. Nüfusu 10 milyondan fazla olan Pekin’de spor salonları ve kamuya açık yüzme havuzları kapatıldı, medeni kurallara uymayanlara çok ağır para cezaları uygulanması kararı alındı.Pekin yönetimi tarafından vatandaşların hapşırırken ya da öksürürken ağız ve burunlarını kapatma zorunluluğu getirirken, toplu taşımada yemek yemeye ve hastayken maskesiz sokağa çıkmak yasak oldu.

Habere göre lokantalarda “ortaya karışık” şekilde yemek söylemek ve bunu müşterilere sunmak da yasaklanacak. Ayrıca sokakta üstsüz gezmek, köpeği tasmasız dolaştırmak, yere çöp atmak, yere tükürmek, apartman dairesinden sokağa bir şey fırlatmak, sokakta tuvaletini yapmak da yasak.Çöp atmak, sokağa tükürmek ve tuvaletini sokağa yapmaya 200 yuan (yaklaşık 30 dolar) köpeklerini tasmasız gezdirenlere de 500 yuan (yaklaşık 75 dolar) para cezası uygulanacağı belirtildi.

Öte yandan dün Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından, salgının ortaya çıktığı Wuhan kentindeki tüm hastaların taburcu edildiği açıklandı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Sözcüsü Mi Feng, korona virüs salgınının ortaya çıktığı Hubei eyaletinin Wuhan kentinde tedavi gören tüm hastaların taburcu edildiğini açıkladı. Mi Feng; ‘Vuhanlı doktorların ve onlara yardım etmek için ülkenin her yanından gelen sağlık personelinin ortak çabaları sayesinde, 26 Nisan itibarıyla Vuhan’daki hastanelerdeki Kovid-19 hastalarının sayısı sıfır oldu’dedi.Wuhan’da 46 bin 452 korona virüs vakası tespit edilirken, koronavirüs hastalarından 3 bin 869’u yaşamını yitirmişti. Çin’deki son verilere göre vaka sayısı 82 bin 827 iken, hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 632’ye yükseldi. Çin’de korona virüs tedavisi gören 77 bin 394 kişi ise iyileşerek taburcu oldu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı