Gündem

Hastaneler İçin Normalleşme Takvimi Belli Oldu!

Normalleşme takviminde en önemli konulardan biri de hastanelerin normal işleyişine dönmesi şüphesiz. Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre Cumhurbaşkanlığı normalleşme takvimine bakıldığında 1 Haziran’dan itibaren hastanelerde uygulanan salgın tedbirlerinin gevşetilmesi planlanıyor. Pandemi hastanelerinin sayıları kademeli olarak azaltılıp hastaneler normal hasta kabul etmeye başlayacak. Sağlık sektörünün ise Cumhurbaşkanlığı’ndan ve Sağlık Bakanlığı’ndan SUT fiyat artışlarının her yıl makul düzeye endekslenmesini, 3 aylık dönem için geçmiş bir yılın SGK faturalarına göre ödeme yapılmasını ve hijyen tedbirleri nedeniyle artan giderler için destek istediği belirtildi.

 • İlk aşama 11 Mayıs’ta başladı. Normalleşmenin ikinci aşamasının ise 27 Mayıs-31 Ağustos tarihlerinde gerçekleşmesi bekleniyor. Restoranlar, kafe ve lokantalar normalleşme sürecinin ikinci yarısı olan haziran ayının ortasında açılacak. Restoranlarda maske ve mesafe kuralının zorunlu olacağı, sandalye sayısının azaltılacağı belirtiliyor.
 • Sosyete pazarları hariç tüm Pazar yerleri 11 Mayıs’ta açılacak. Sosyete pazarlarının ise Haziran ayının başında açılması bekleniyor. Genelgeyle, il, ilçe ve beldelerdeki pazar yerlerinde, giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye gibi ihtiyaç malzemelerinin satışına getirilen kısıtlama kaldırıldı. Söz konusu malzemelerin 11 Mayıs saat 09.00’dan itibaren geçerli olmak üzere pazarlarda satışına izin verilecek.
 • 65 yaş ve üstünün Ramazan sonrasında hafta içi de dışarı çıkması bekleniyor. Haziran ayında ise kısıtlamanın tamamen kalkması bekleniyor.
 • İç hat ve dış hat uçuşların 28 Mayıs’ta kademe kademe başlayacağı belirtiliyor. İlk aşamada ise uçuşların 19 ülkeye olması planlanıyor.
 • Ayrıca Yurt dışı uçuşlarda yolculara, pasaport gibi seyahat karnesi çıkarılacağı belirtildi. Söz konusu  karnede yolcuların gittikleri şehirler, kaldıkları yerler, kaç gün kaldıkları ayrıntılı olarak yer alacak. Herhangi bir vaka durumunda ise yolcunun kaldığı yer, çevresinde temas ettiği kişiler bu kapsamda hızla saptanabilecek.
 • Spor salonlarının da haziran ayının son haftası açılması bekleniyor. Sürücü okulları, dans okulları, futbol ve basketbol okullarının ise ikinci aşamada açılması planlanıyor.
 • At yarışlarının haziranda başlaması bekleniyor.
 • Diş hekimlerinin ve fizyoterepistlerin 1 Eylül’de göreve başlayacağı belirtiliyor.
 • Sürücü kurslarının uygulama sınavında bir arabada sürücü adayıyla birlikte denetmen olarak görev yapan kişi  sayısının ise azaltılacağı belirtiliyor.
 • İkinci aşamada ise sokağa çıkma kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılacağı tahmin ediliyor. 65 yaş ve üstü için serbest gün sayısının artacağı ve kafe ile lokantaların belli sınırlamalarla hizmet vereceği ön görülüyor.
 • 12 Haziran’da ise Camilerde cuma namazının dış mekan ile birlikte topluca kılınmaya başlaması planlanıyor. Cuma namazında fiziki mesafe ve maske zorunlu olacağı belirtiliyor.
 • Umrenin Eylülde yapılması planlanıyor. Kütüphanelerin Haziran ayında açılması planlanıyor. Spor müsabakalarının da seyircisiz olarak başlayacağı ön görülüyor. Pandemi hastanelerinin de sayılarında azaltma yapılacak.
 • Temmuz’da ise Sinema, tiyatro ve açık hava konserler gibi etkinliklerin başlaması planlanıyor. Toplu etkinliklere sayı kısıtlaması ile izin verilecek.  Konserlerde de birer koltuk boşluk bırakılacağı ve maske kullanımının zorunlu olacağı düşünülüyor.
 • Temmuz ayında yapılması planlanan İstanbul Opera Festivali, Ağustos ayında yapılması planlanan Bodrum Bale Festivali ve Aspendos Opera Festivali için ise henüz bir karar yok, görüşmeler devam ediyor.
 • Üçüncü aşamanın ise  1 Eylül’de başlayıp yıl sonuna kadar süreceği belirtildi. Okulların açılacağı ancak öğrenci ve öğretmenlerin bazı tedbirlerle okula gideceği belirtildi. Hijyen kurallarına dikkat edileceği belirtiliyor.
 • Üçüncü aşamada kapalı alanda konser, düğün gibi etkinliklerin yapılabileceği belirtiliyor.  
 • Dördüncü aşamanın ise 2021 yılı ocak ayının ilk haftası başlaması hedefleniyor.  Dördüncü aşama ile beraber hayatın tam manasıyla normale dönmesi bekleniyor. 2021 Ocak’tan sonra maske ile ilgili zorunluluklar hiç olmayacak ve tüm noktalara uçuş serbestliği olacak. Hijyen kurallarına ise dikkat edilmeye devam edileceği tahmin ediliyor.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı