Gündem

Hatay’da Art Arda İki Deprem Meydana Geldi!

Hatay’da art arda iki deprem meydana geldi. Meydana gelen depremler korku ve endişeye sebep oldu. Hatay’da dün akşam saatlerinde meydana geldiği belirtilen 4 büyüklüğündeki depremin ardından sabah saatlerinde de 4.7 şiddetinde bir deprem daha meydana geldiği belirtildi.

Meydana gelen son depremin şiddeti ise  AFAD tarafından 4.7 olarak açıklandı. Depremin yerin 25 km derinliğinde meydana geldiği AFAD tarafından açıklandı. Depremin saat 10:40’ta gerçekleştiği bildirildi.

Son olarak AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre 02:56’da İstanbul’da 3.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Depremin merkez üssü Arnavutköy olarak belirlenirken, depremin derinliği 7.03 kilometre olarak belirtildi. Depremi hissedenler korku ve endişe yaşadı. Deprem çevre iller Gaziantep, Kilis, Adana’da da hissedildi.

İstanbul’da dün gece saatlerinde duyulan uğultu sesi şaşkınlık yarattı. Gece saatlerinde İstanbul’un çeşitli bölgelerinde ikamet eden kişilerce duyulan ilginç uğultu sesi sonucunda pek çok kişi balkon ve pencerelere koştu. Uğultu sesini duyanlar sesin kaynağını araştırmaya başladı. Sosyal medya üzerinden paylaşımlara da konu olan uğultunun kaynağı oldukça merak edildi.

Uğultunun bir uçak ya da gemiden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmaya başlandı. Uğultunun kaynağı ile ilgili resmi makamlarca henüz bir açıklama yapılmadı. Fakat ses duvarını aşan bir uçağın bu uğultu sesine neden olabileceği ve duyulan uğultunun da bir uçağa ait olduğu sosyal medyada çokça konuşulan konular arasında girdi.

Duyulan uğultuyla ilgili bir iddia da uğultunun İstanbul’da meydana gelen deprem ile ilgili olup olmadığı. AFAD tarafından yapılan açıkmalaya göre 02:56’da İstanbul’da 3.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü Arnavutköy olarak belirlenirken, depremin derinliği 7.03 kilometre olarak belirtildi. Depremi hissedenler korku ve endişe yaşadı.

Duyulan uğultu akıllara 17 Ağustos’ta 1999’da yaşanan depremi getirdi. 17 Ağustos’ta da deprem önce büyük bir gürültü ve uğultu ile başlamıştı. Sıkılıkla yaşanan artçı depremler olası büyük İstanbul Depremini akıllara getiriyor.

Deprem kuşağında olan Türkiye’de son zamanlar Manisa ve Elazığ’da olanlar korkuya sebep olurken olası bir İstanbul Depremi korkuları da devam ediyor. Bu artçı depremlerin büyük bir depremin habercisi olup olmadığı ise merak ediliyor. Pek çok binanın hasarlı ve depreme dayanıksız olması ise düşündürüyor. Elazığ Depremi’nde yıkılan binaların çoğunun eski ve depreme dayanıksız olması göze çarpmıştı. Bu nedenle bilinçli davranmak konusunda halka büyük iş düşüyor. Evlerdeki eşyaların sabitlenmesi, depreme dayanıklı binalarda oturmak için özen gösterilmesi,deprem çantası hazırlanması konusunda uzmanlar sık sık uyarıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı