Gündem

Hayalet Pozitifler Salgının Büyümesine Neden Oluyor!

Corona virüs salgını tüm dünyanın gündeminde. Salgın giderek büyümeye devam ediyor. Pek çok ülkede ölü ve enfekte olmuş hasta sayıları giderek artıyor. Türkiye corona virüs salgınının en son yakalandığı ülkeler arasında yer alıyor. Bu süreçte gerekli önlemler alınmasına rağmen hasta sayıları ve vaka sayıları artmaya devam ediyor. Uzmanlar insanlara gerekmedikçe sokağa çıkmamaları yönünde uyarılarda bulunuyorlar.

Hayalet Pozitifler Ne Demek?

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre hastalığa yakalananların yüzde 30’luk kısmının herhangi bir belirti göstermediklerini ortaya koydular. Bu süreçte ağır semptomlar gösteren hastalara göre daha az olmasına rağmen hastalığı bulaştırma riskleri yine de var. Bu kişilere herhangi bir belirti göstermedikleri için hayalet vaka ismi veriliyor.

Türkiye’de hastalığın giderek yayılmasının ve yavaş yavaş kontrolden çıkmasının asıl neden hayalet vaka olarak gösterilen gençlerden kaynaklandığı ifade edildi. Bu süreçte gençlerin taşıyıcı olarak pek çok kişinin hastalanmasına neden oldukları ortaya çıktı. Uzmanlar herhangi bir semptom göstermeyen ve hasta olduğunu düşünmeyen kişilerin de evde kalmaları gerektiği, ölümcül sonuçlarla karşılaşmayacaklarını bilmelerine rağmen evde kalmaları gerektiğine vurgu yapıldı.

İzlanda’da hayalet taşıyıcılar hakkında bir araştırma yapıldı. 170 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaların 270’inde corona virüs hastalığı tespit edildi. Ancak bu vakaların neredeyse yarısında hiçbir semptom görülmedi. 54 kişi ise hafif ateşle süreci atlattılar. Bu tür vakaların çok olduğunun altı çizilirken, durumu ciddiye almayıp sokağa çıkan bu kişiler bulaştırıcı oldukları için pek çok kronik hastalığa ve düşük bağışıklığa sahip kişinin ölümüne sebep olabilirler.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı