Gündem

“Hayat Eve Sığar” Uygulaması Nedir?

“Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır. Hayat Eve Sığar uygulaması App Store ve Android platformlarında kullanıcılar ile buluştu.

Hayat Eve Sığar uygulaması sayesinde yolda yürürken corona virüs testi pozitif olan vaka ile karşılaşıldığında mesaj ile uyarıyor.

Uygulamayı kullanırken kullanıcıların Bluetooth ve konum ayarlarını aktif etmesi gerekiyor. Hayat Eve Sığar uygulamasında bu özellikleri aktif eden kullanıcılar bulundukları yerlerdeki corona virüs vaka yoğunluğunu görebilecek ya da pozitif bir vaka ile karşılaşması sonucu mesaj ile uyarılacak .

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan bu uygulama kullanıcılara her gün sağlık bilgilerini soracak. Uygulamada bulunan “ailem” kısmına eklenilen kişilerin de corona virüsü olan vaka ile karşılaştığında ya da testinin pozitif çıkması sonucu uygulama sahibi uyarılacak.

Bluetooth özelliğini açan kullanıcı dışarıda karşılaştığı kişilerden birisinin daha sonra corona virüsüne yakalanması sonucu uygulama tarafından “Şu gün şu saatte pozitif birisi ile karşılaştınız” mesajı iletiliyor.

Uygulama Kullanıcıları YAKLAŞMA Uyarısı Alacak !

Uygulamada konum servisine ve Bluetooth özelliğine izin verildiği zaman, salgının yoğun olduğu tehlikeli yerlere yaklaşıldığında mesaj gönderecek ve haritada anlık olarak yaklaşılmaması gereken yerler gösterilecek. Bu özelliklerin yanında uygulama sayesinde Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan Türkiye genelinde olan güncel vaka sayıları da uygulama sayesinde kolay bir şekilde görülebilecek.

Hayat Eve Sığar uygulamasının erişim izinleri kısmına bakıldığında da uygulama kullanıcılarının şu bilgilere erişiminin sağlandığı görülüyor;

Kişiler

Yaklaşık Konum ( Ağ tabanlı )

Kesin Konum ( GPS ve ağ tabanlı )

Kablosuz Bağlantı Bilgileri

İnternetten Veri Alma

Ağ Bağlantılarını Görüntüleme

Bluetooth Ayarlarına Erişim

Tam Ağ Erişimi

Cihazın Uyku Moduna Geçmesini Önleme

Sağlık Bakanlığı’ ndan yapılan açıklamaya göre: Riskli bölgede dolaşan bir çok vatandaşımız oldu. Uygulama riskli bölgelerde bulunma oranlarına göre kullanıcılara puan verecek ve gerekirse o kişiyi test yapmaya yönlendirecektir. Açıklamalarında bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı