Gündem

Hayatın Normale Döneceği Tarih Belli Oldu!

Koronavirüs ile mücadele kapsamında tedbirler devam ederken bir yandan da ‘Normalleşme Süreci’ hakkında açıklamalar yapılmaya başlandı. Son olarak Ramazan Bayramı sonrası normalleşme sürecinin başlayacağı açıklanmıştı.

Yapılan planlar  Kovid-19 aşısının bulunacağı tarihe kadar 4 aşama halinde hayata geçirilecek. Aşamaların şu şekilde hayata geçeceği bildirildi;

  • Hazırlık Aşaması : 4-26 Mayıs 2020,                                                                                        
  • Aşama 1: 27 Mayıs-31 Ağustos 2020,                                                                                     
  • Aşama 2: 1 Eylül-31 Aralık 2020,                                                                                           
  • Aşama 3: 1 Ocak 2021 – Koronavirüs  aşısının  uygulandığı tarih

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan yazıda, Üzerinde “örnektir” ibaresi bulunan, icracı olarak İçişleri Bakanlığı’nın göründüğü çizelgeye yer verildi. 27 Mayıs-31 Ağustos arasındaki 1. aşamada, restoran ve cafelerin mesai saatleriyle sınırlı olmak üzere ve ciddi fiziki mesafe kurallarına uyulması şartıyla açılması öngörülüyor. Bu aşamanın, 14 gün boyunca pozitif vaka ortaya çıkmaması halinde hayata geçirileceği belirtildi.

  • Çizelgeye bakıldığında 1 Eylül- 31 Aralık 2020 tarihleri arasında uygulanacak olan 2. aşamada ise restoran ve kafeler için sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına uyulması şartıyla saat sınırının kaldırılması planlanıyor. Bunun için de  30 gün yeni Koronavirüs vakası  görülmemesi gerektiği belirtildi.
  • İçişleri Bakanlığı’nın çizelgesinde, 3. aşamada da restoran ve kafelerin sosyal mesafe ve hijyen kuralları uygulanarak  yaş sınırı olmadan  herkese açılacağı belirtiliyor. 2021’de başlayacak olan 3. aşama için öngörülen bu plana göre de ülke genelinde pozitif vaka çıkmaması bekleniyor olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan MYK Toplantısından ‘Normalleşme Süreci’ni anlattı. Mücadele devam ederken kademe kademe rahatlamanın il il ve meslek gruplarına göre planlanacağı bildirildi.

Önceki gün düzenlenen AK Parti MYK toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sunum yaptığı bildirildi. Edinilen bilgilere göre Erdoğan’ın, “Öncelikle tarım, tekstil, sanayi ve bu üç sektörün ardından turizmde kademe kademe rahatlamanın başlaması planlanıyor” değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan’ın, tarımın öneminine değinerek,  “Kendi evinizin önünü bile ekin, boş yer kalmasın” talimatı verdiği öğrenildi.

Erdoğan yeni açılan hastanelerin önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnşaatı bitirilmeyen ve faaliyete geçmeyen şehir hastanelerini bir an önce bitirin” talimatı verdiği belirtildi. Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütü’nün de önümüzdeki günlerde Türkiye ile ilgili çok önemli bir açıklama yapacağını belirtti.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı