Gündem

Hazine Garantili Sözleşmeler İçin Halktan Saklanan Madde Ortaya Çıktı!

Son dönemlerde gündeme sık sık Kamu Özel İşbirliği ile Hazine garantili sözleşmeler karşılığında yapılan projeler çıkmaya başladı. Bu projeler aslında devletin kasasının her yıl boşaltılmasına neden oluyor. Son dönemlerde tartışma yaratan bu süreç hakkında Sözcü yazarı Çiğdem Toker önemli önerilerde bulundu.

Salgın döneminin mücbir bir sebep olarak görülmesi ve ardından hazine garantilerinin kaldırılması gerektiğinin altı çizildi. Bu süreçte henüz dolar kuru çok düşükken yıllar önce ihalesi yapılan ve hazine tarafından da kefil olunan bir sözleşme gün yüzüne çıkarıldı. Yapılan detaylı incelemelerde bu sözleşme içerisinde aslında saklanan bir madde olduğu belirtildi.

Hazinenin Kefil Olduğu Borçlar Ödenmezse Ne Olacak?

Salgın döneminde bütçenin eski bütçe ile bir tutulamayacağı ve yenilenmesi gerektiğinin altı çizildi. Sözleşmede saklanan maddeye göre Çiğdem Toker tarafından yapılan yorumlamalar sonucunda, şirketin yatırım harcaması ve kreditörlere kalan borcunu ödememesi halinde, devletin kefil olduğu durumlarda bu yatırımın tamamen devlete döneceği ortaya çıktı. Daha önce yapılan sözleşmelerde bu durum hakkında herhangi bir tartışma gündeme gelmemişti. Bu sebeple Hazine sözleşmeli olarak gerçekleştirilen pek çok projede, belirtilen garantilerin yerine getirilmemesi nedeniyle devletin kasasından her yıl milyarlarca lira paranın çıktığı ortaya çıktı. Bu durum ekonomi dünyasında kısa sürede tartışmalara neden oldu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı