Gündem

Hiç Yardım Almamış Kişiler İçin Yeni Yardım Programı Açıklandı!

Koronavirüsle mücadele kapsamında ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketi açıklanmış ve uygulanmaya başlanmıştı. Üç grup uygulama halinde devreye giren paketin ilk bölümü uygulanmaya başlanırken, ikinci ve üçüncü bölümün de yakın zamanda uygulanmaya başlanacağı biliniyor. Uygulanacak programın üçüncü aşamasında daha önce hiç sosyal yardım almamış ancak maddi anlamda koronavirüs nedeniyle mağduriyet yaşamış kişilerin yardım alacağı belirtildi. Bu programda da hane başına 1000 lira yardım yapılacağı bildirildi.

Birinci aşamada bilindiği üzere 2 milyon 111 bin haneye 1000 liralık yardım yapılmıştı. Birinci aşama yardım, “Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Öksüz Yetim Yardımı, Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı, Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı, Çoklu Doğum Yardımı, Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı” kapsamındaki kişilere herhangi bir başvuruya gerek olmadan yapıldı.

İkinci aşamada ise halihazırda sosyal yardım almakta olan ve birinci aşamada dağıtılan 1000 TL’lik destekten yararlanmamış, 2 milyon 300 bin haneye 1000 TL nakdi destek verilmesi  planlandığı belirtildi. Bu aşamadaki yardımların ise henüz başlamadığı ve kriter oluşturma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ikinci aşamadaki bu yardımlar için de vatandaşların başvurusuna  gerek olmaksızın yardımların evlere götürülerek teslim edileceğini belirtmişti.

Üçüncü aşama yardımın amacı ise, sosyal yardım havuzunda bulunmayan fakat koronavirüs nedeniyle zor duruma düşen, işyeri kapanan veya işten çıkarılan kişilere destek olmak. Bu aşamada yardım alacak kişilerin ise başvuruda bulunması gerekiyor. Bu amaçla da bir web sayfasının oluşturulacağı ve belirlenecek tarihlerde e-devlet üzerinden taleplerin toplanmaya başlanacağı belirtildi. Diğer aşamalarda olduğu gibi bu aşamada da 1000 liralık ödeme yapılacağı açıklandı. Başvuru tarihi ise henüz belli değil.

Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk şartlı doğum yardımının 100 liraya eşi vefat etmiş kadınlara ödenen yardım miktarının da 325 liraya çıkarıldığını belirtmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı