Gündem

Hıdrellez Ne Zaman? Hıdrellez Günü Neler Yapılır?

Hıdrellez sadece ülkemizde değil Balkan ülkelerinin de içinde bulunduğu pek çok ülkede büyük bir heyecanla kutlanıyor. 2020 yılında da bu gelenek bozulmayacak. Anadolu’da ortaya çıkan bir inanışa göre yardıma ihtiyaç duyanların yarımına koşan Hızır ile denizlerin hakimi olarak bilinen İlyas peygamberin yılda bir kez yeryüzünde buluştukları gün olarak ifade edilmektedir. Bir diğer anlamıyla baharın habercisi olduğu söylenebilir. Bir gelenek haline gelen bu süreç nesilden nesile ulaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.  

2017 yılında Türkiye ile Makedonya arasında yapılan bir çalışma sonrasında ‘UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri’ olarak kayıt ettirildiği belirlendi. Geçmişten günümüze ulaşan hikayeleri ve çeşitli gelenekleri ile hala pek çok kişiyi heyecanlandırmayı başarıyor.

Hıdrellez Ne Zaman Kutlanıyor?

Her yıl 6 Mayıs tarihinde dünyanın pek çok farklı noktasında farklı geleneklerle birlikte kutlanmaya devam eden Hıdrellez bir anlamda baharın habercisi olarak ifade edildiği için şenlikli görüntülere sahne olmaktadır. Bu yıl salgın nedeniyle hiçbir noktada büyük etkinliklerin yapılmayacağı bildirildi.

Hıdrellez Ritüelleri Nelerdir?

Hıdrellez sabahının gecesinde pek çok kişi yıl içerisinde gerçekleşmesini diledikleri dileklerini bir kağıda sembolik olarak çizerler ya da yazarlar. Bu dilekler bir kese içerisinde bir gül ağacının dalına asılabileceği gibi toprağına da gömülebilir. Ertesi gün ise bu dilekler alınarak ya bir suya atılıyor ya da olana kadar saklanıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı