Gündem

Hindistan’da Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi!

Corona virüs, dünyanın her yerinde etkisini sürdürmeye devam ediyor. Her ülke corona virüsle ilgili kendi tedbirlerini alıyor. Hindistan, ülkede artan vaka sayısı ve can kayıplarının ardından sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Sokağa çıkma yasağı, corona virüs için uygulanan en etkili yöntemlerden birisi. Sokağa çıkma yasağı sayesinde insanların birbirleriyle teması kesildiği için, sokağa çıkma yasağı boyunca salgının önüne geçilmiş oluyor.

Hindistan’da 21 Gün Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak

Hindistan’da Ocak ayının sonunda ilk kez yeni tip koronavirüs vakası tespit edilmişti. Kerala eyaletinde bulunan Vuhan Üniversitesi’nde okuyan bir öğrencide virüs tespit edilmiş ve bu öğrenci müşahade altına alınmıştı.

21 Mart’ta Hindistan’da 80 yeni vaka olduğu açıklandı. Bu açıklamanın ardından Hindistan hükümeti sokağa çıkma yasağı kararı aldı. 22 Mart’ta hükümet, Hindistan halkından 07:00-21:00 saatleri arasında evlerini terk etmemeleri ve önümüzdeki birkaç hafta da dolaşmalarını sınırlandırmaları çağrısı yapmıştı.

 Başkakan Nerandra Modi, halihazırda uygulanan 07:00-21:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı önleminin 3 hafta devam edeceğini duyurdu.

Sokağa çıkma yasağı bitene kadar, Hindistan’daki 12 büyük eyaletin 45 bölgesinde temel kamu ve belediye hizmetleri de asgari düzeye indirilecek.

Başbakan Neranda Modi: 21 Günlük Yasağa Uyulmazsa Ülke 21 Yıl Geriye Gider!

Modi, koronavirüse yakalananların başlarda normal göründüğünü ve herhangi bir semptom göstermediğini belirterek  tedbirlere ve 21 günlük yasağa uyulmadığı takdirde ülkenin 21 yıl geriye gideceği vurgusunu yaptı. Modi ayrıca, 1 milyar 300 bin nüfusa sahip ülkede hiç kimsenin evlerinden dışarı çıkmasına izin verilmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Hindistan Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre şu anda ülkede 519 corona virüs vakası var. Corona virüsten 10 kişi hayatını kaybetti ve 40 kişi de hastalıktan kurtularak taburcu edildi.

Hindistan’ın Diğer Corona Virüs Önlemleri

Hindistan hükümeti ilk corona virüs önlemini 5 Şubat’ta almıştı. Buna göre Çin, İtalya, İran, Fransa, Güney Kore, İspanya ve Almanya’dan gelenler karantinaya alınıyordu. Ayrıca geçtiğimiz hafta salgından en çok etkilenen 5 ülke olan Çin, İtalya, İran, Güney Kore ve Japonya’dan gelecek ziyaretleri de durdurmuştu.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan, geçtiğimiz haftalarda ülkeyi turistlere kapatmıştı. Vizesi olanların vizeleri de 15 Nisan’a kadar iptal edilmişti. Diplomatlar ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlarda çalışanlar bu yasakta muaf tutuldu. Ülkeye giriş yasağından şu anda Hindistan dışında yaşayan Hindistan vatandaşları da etkilendi.  

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı