Gündem

Hızlı Tren Bileti Alırken Dikkat! HES Kodu Olan Herkes Gidemeyecek!

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık A.Ş, Hayat Eve Sığar (HES) koduyla Yüksek Hızlı Tren (YHT) biletlerinin nasıl alınacağına dair anlatım videosu paylaştı. Belirtilenlere göre YHT bileti alırken HES kodu “Seyahat İzin Belgesi” yerine sayılmayacak.

TCDD Taşımacılık A.Ş. tarafından paylaşılan videoda, “Seyahat İzin Belgesi” bulunan vatandaşların, Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden aldığı kodla biletleri nasıl alacağı belirtildi. Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından alınan kodun “Seyahat İzin Belgesi” yerine geçmediği de paylaşıldı. Şehirlerarası seyahat kısıtlaması bulunan vatandaşların sadece HES koduyla seyahat edemeyecekleri belirtildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; şehirlerarası seyahat izni için gereken kodun “Hayat Eve Sığar” uygulamasından temin edileceğini duyurmuştu. Bakan Koca, yaptığı açıklamada “Uygulamaya öncelikle şehirlerarası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü, ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre tedbir alınacak. Sonradan bir yolcuya eğer virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacak.” ifadelerini kullanmıştı. Koca, “HES kodları, kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor. Kodun kontrolü ve yönetimi tamamen kişinin kendi elinde olacak.” demişti.

“Hayat Eve Sığar” (HES) kodu bugün itibarıyla kullanıma açıldı. Bakan Koca konuşmasına “Mobil uygulamanın çok önemli bir diğer fonksiyonu da bireylere risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracığıyla gösterebilecek. Uçağa binerken bu uygulama, serbest giriş kartı olacak. Hastalıkla mücadelenin bu döneminde seyahat ederken bizlerden risk taşımadığımızı göstermemiz istenecek. Bu bilgi dünyada artık karşılıklı bir haktır. Salgınla bulaşan hastalıkla ilgili sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda özel bir bilgi değildir.

Bu uygulamaya öncelikle şehirlerarası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü, ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre tedbir alınacak. Sonradan bir yolcuya eğer virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacak.

Tüm ulaşım süreçlerinde Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden HES kodu oluşturabileceği gibi kısa mesaj yoluyla da HES kodu alınabilecek. Böylece seyahatlerde tüm yolcuların en üst düzeyde güvenliği sağlanmaya çalışılacak. HES kodları, kişiye özel üretilmiş tekil kodlardan oluşuyor. Kodun kontrolü ve yönetimi tamamen kişinin kendi elinde olacak. Bu TC kimlik numarası gibi sabit değildir. Her paylaşımda, farklı bir HES kodu oluşturulabilecek. Kod sayesinde kimse kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacak. Önümüzdeki günlerde mobil uygulama ve HES kodunun yaygın kullanılması hayatımızı kolaylaştıracak.” şeklinde devam etti.

Hayat Eve Sığar uygulamasından alınan kodla öncelikli bir tarama yapılacak ve yolcunun kabul edilip edilmediğine karar verilecek. HES Kodu kullanılarak uçak ve tren seyahati yapılabilecek. Hayat Eve Sığar mobil uygulaması Google Play Store ve AppStore üzerinden ücretsiz indirilebiliyor..

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı