Gündem

Huzurevi’nde Koronavirüs Salgını!

Koronavirüs etkisini artırarak tüm dünyayı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Aşı ve ilaç haberleri merakla beklenirken, çalışmalar da son hızla devam ediyor. Bugün edinilen bilgilere göre Bayburt’ta Memnune Evsen Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde 27’si huzur evi sakini, 8’i kurum personeli olmak üzere toplam 35 kişinin koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığı belirtildi.

Bayburt Huzurevinde Koronavirüs Alarmı!

Bayburt Valiliğinden; “Bayburt Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Memnune Evsen Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 26.04.2020 Pazar günü gerçekleştirilen genel sağlık taraması doğrultusunda elde edilen ilk bulgulara göre 27’si huzur evi sakini, 8’i kurum personeli olmak üzere toplam 35 kişinin Covid-19 test sonucu pozitif olarak tespit edilmiştir. Valiliğimizce gerekli tedbirler alınmış olup idari soruşturma başlatılmıştır” şeklinde açıklama yapıldı.

Öte yandan AK Parti MYK toplantısında, koronavirüsle mücadele kapsamında 65 yaş ve üstüne getirilen sokağa çıkma kısıtlamasında esnetmeye gidilmesi gündeme getirilmişti. Uzun zamandır evlerinden çıkmayan yaş grubunun yaşadığı ruhi sıkıntıyı azaltmak amacıyla “şartlı” izin verilmesi konusu gündeme geldi. Konunun kabine ve Bilim Kurulu toplantısında ele alınacağı belirtildi.

Konu ile ilgili açıklamada; “Bu sorunların en kolay görünen ve gözleneni, ‘evde hapis kalma’ halinin neden olduğu bunaltıcı ruh durumu. Ancak bu koşulların, yaşlıların fiziki durumunu da etkileyeceği, bağışıklık sistemi üzerinde yeni bir baskı oluşturabileceği yolunda görüşler de var. 65+ bireyler, durum ve davranışları, ihtiyaçları, sağlık durumları ve riskleri açısından yekpare bir kitle değildir. Bu kişiler arasında, yaşamak için çalışmak zorunda olanlar da var. Başlangıçta ve olayın aciliyetine uygun olarak, tek kalemde şekillendirilen yasak kararının, bu geniş kitlenin farklı durum ve ihtiyaçlarına uygun şekilde yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Bilişsel, psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkları nedeniyle özel ihtiyaçları olan 65+ bireyler için, ‘özel ihtiyaçları olan çocuk ve gençler’ için getirilen istisnaya benzer bir uygulamanın da hayata geçirilmesi doğru olacaktır.

65+ bireylerin, genel sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde, günün belli saatlerinde, kendi mahalleleriyle sınırlı olarak sokağa çıkmalarına izin verilmelidir. Bütün iyileştirici düzenlemelere rağmen, pandemi koşulları sürdükçe, 65+ bireylerin evde izolasyonu temel koruyucu önlem olacak. Bu durum uzadıkça, aile, akrabalar ve komşulardan oluşan yakın koruma çemberinin üzerine düşen sorumluluk artacaktır.”

Ayrıca MYK toplantısında normalleşme de gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan MYK Toplantısından ‘Normalleşme Süreci’ni anlattı. Mücadele devam ederken kademe kademe rahatlamanın il il ve meslek gruplarına göre planlanacağı bildirildi.

Önceki gün düzenlenen AK Parti MYK toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sunum yaptığı bildirildi. Edinilen bilgilere göre Erdoğan’ın, “Öncelikle tarım, tekstil, sanayi ve bu üç sektörün ardından turizmde kademe kademe rahatlamanın başlaması planlanıyor” değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan’ın, tarımın öneminine değinerek,  “Kendi evinizin önünü bile ekin, boş yer kalmasın” talimatı verdiği öğrenildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı