Gündem

İBB Panoroma ile Evden Çıkmadan İstanbul’u Gezin!

Koronavirüs dolayısıyla evlerde gönüllü karantinada olan vatandaşların sıkılmaması için çeşitli hizmetler sunuluyor. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Coğrafi Bilgiler Müdürülüğü, yayına aldığ  İBB Panorama web sitesinde 360 derecelik Gigapixel kameralar ve Turizm kameraları üzerinden İstanbul’un 28 farklı semtinde gezintiye çıkma imkanı sağlanıyor.

Panorama’da, Süleymaniye, Kuzguncuk, Çamlıca, Ataşehir, Emirgan, Galata, Eyüp ve Beylerbeyi dahil olmak üzere 28 mekan gezilebilir. Semtlerin Turizm kameraları üzerinden video formatında da görüntülenebilmesi mümkün. Bu gezinti için sağ alt köşede yer alan mekan listesinden istenilen semtin seçilmesi yeterli. Sağ üst köşede bulunan haritadan ise konum ve görüntülenmek istenilen bölge net bir şekilde tespit edilebiliyor. Ayrıca ekranda bulunan fotoğraf tuşuna basılarak 1:1, 3:4, 3:2 ,16:9 formatlarında fotoğraf da çekilebiliyor. İstenirse ekran görüntüsü de alınabilir.

Öte yandan İstanbul bugünlerde adını sık sık ilginç uğultular ile duyuruyor. Geçtiğimiz günlerde çok konuşulan uğultu sesi sosyal medyada yeniden gündem oldu. ABD Savunma Bakanlığı ( Pentagon), ABD Donanmasına ait pilotların görevleri esnasında karşılaştıkları ve kayda aldıkları, uçan nesneler ile alakalı görüntüleri yayınlamıştı. Bunun üzerine ise pek çok kişi tarafından uğultu sesi araştırılmaya başlanmıştı.

İstanbul’un çeşitli bölgelerinde duyulan tuhaf uğultu sesi yeniden gündemde. Geçtiğimiz günlerde uğultu ile ilgili uzmanlar açıklama yapmış ve en çok merak edilen konulardan biri uğultu olmuştu. Prof. Dr. Şerif Barış, deprem dalgalarının yayılması esnasında ses çıkarttığını belirterek “‘Uğultu’ olarak duyulan ses budur. Büyük depremlerde daha şiddetli duyulur. Bu sesi hiç unutamayanlar da vardır. Her depremde olur bu. Özel bir durum değil” ifadelerinde bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür ise “Deprem odağından çıkan sismik dalgaların (P, S, vb.) arzkabuğu içerisinden geçip atmosfere ulaşıncaya kadar geçtiği ortamlardaki etkileşimler nedeniyle çıkarttığı ses ve uğultular” ifadelerinde bulundu.

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da gece saatlerinde duyulan uğultu sesi şaşkınlık yaratmıştı. Gece saatlerinde İstanbul’un çeşitli bölgelerinde ikamet eden kişilerce duyulan ilginç uğultu sesi sonucunda pek çok kişi balkon ve pencerelere koştu. Uğultu sesini duyanlar sesin kaynağını araştırmaya başladı. Sosyal medya üzerinden paylaşımlara da konu olan uğultunun kaynağı oldukça merak edildi.

Uğultunun bir uçak ya da gemiden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmaya başlandı. Uğultunun kaynağı ile ilgili resmi makamlarca henüz bir açıklama yapılmadı. Fakat ses duvarını aşan bir uçağın bu uğultu sesine neden olabileceği ve duyulan uğultunun da bir uçağa ait olduğu sosyal medyada çokça konuşulan konular arasında girdi.

Duyulan uğultuyla ilgili bir iddia da uğultunun İstanbul’da meydana gelen deprem ile ilgili olup olmadığı. AFAD tarafından yapılan açıkmalaya göre 02:56’da İstanbul’da 3.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü Arnavutköy olarak belirlenirken, depremin derinliği 7.03 kilometre olarak belirtildi. Depremi hissedenler korku ve endişe yaşadı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı