Gündem

İbuprofen Nedir? Hangi İlaçlar İbuprofen İçerir?

Her geçen gün koronavirüsün tedavisinde başarılı olduğu iddia edilen yeni bir ilaç gündeme düşüyor. Bu aralar konuşulan çözümlerin başında gelen ilaç ise Parasetamol denilen bir ateş düşürücü oldu. Bu makalemizde sizlere parasematol ile ibuprofen hakkında çıkan iddialara ve yetkili mercilerin konu ile alakalı yaptığı açıklamalara yer vereceğiz.

Koronavirüsün en belirgin semptomları arasında yer alan yüksek ve düşmeyen ateş, pekçok insanı ateş düşürücü ilaçların kullanımı konusunda teşviğe neden oldu. Ateş düşürücü ilaçlar arasında yer alan Parasematol ise koronavirüs bulaşan bir insanın iyileşme hızını arttırdığı söylentisi yayıldı.

Bütün bu söylentiler kulaktan kulağa dolaşırken yeni bir iddia ortaya atıldı. İçerisinde ibuprofen bulunan ilaçların koronavirüsü daha da güçlendirdiği ve bağışıklık sistemini güçsüzleştirdiği söylendi. Konu ile alakalı Avrupa İlaç Kurumu ise bir açıklamada bulundu. Söz konusu ibuprofenlerin daha önce koronavirüsü güçlendirdiğine dair bir bulguya rastlamadıklarını, dolayısıyla elle tutulur bir kanıt olmadığı ifadesinde bulundu. İddialara inanılmaması gerektiğini aktardı.

İbuprofenin koronavirüsünü güçlendirmesi olayı gerçek ise bu büyük bir yıkıma yol açabilir. Fakat yetkili mercilerden gelen açıklamar ise bu durumu yalanlıyor. Asılsız iddialar ve söylentilere kulak asmamalıyız. Her gün kaynağı olmayan birçok iddia çevrede dolaşıyor ve insanları paniğe sevk ediyor. Sakinliğimizi koruyarak izole bir yaşam biçimi edinmeliyiz. Önümüzdeki birkaç ayı ne kadar iyi atlatırsak virüsün sonu o kadar çabuk gelecektir. 

Fransa Sağlık Bakanı Önerdi

Ateş düşürücü etkisi olduğu söylenilen Parasetamol, insanlar tarafından son zamanlarda sıklıkla kullanılmaya başlandı. Özellikle Fransa’da Sağlık Bakanı, basına yaptığı açıklamada parasetamol kullanılabileceğini söyledi. Yüksek ve dinmeyen ateşin koronavirüs belirtilerinden biri olduğunu bilen insanlar ateşlerinin çıkması durumunda bu ilaca başvuruyor. Özellikle de Fransa’da bu miktar artmış vaziyette. Parasetamol, kullanıldıktan 1 saat kadar sonra etkisini göstermektedir. Ağrı kesici özelliği de mevcut olan parasetamolun özellikle migren ağrısı çeken insanların sıklıkla kullandığı biliniyor. Baş ağrısı ve ateş sorununuz varsa Fransa Bakanı’nın önerdiği parasetamolu kullanabilirsiniz. Etken maddeleri gereği vücudun her yerinde 1 saat içerisinde yayılır ve ağrı ile ateşi düşürür. Parasetamol, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip bir ilaç etken maddesidir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı