Gündem

İçişleri Bakanı’ndan Sokağa Çıkma Yasağı Açıklaması

Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilip edilmeyeceği merak konusu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu corona virüsü salgınına ilişkin ‘Eğer bu tedbirlerle salgının önüne geçemezsek alacağımız en yüksek tedbiri alırız’ dedi.

Dün yapılan açıklamada Fahrettin Koca da aynı sorulara herkes kendi ‘Ohal’ini ilan etsin demişti. Fakat ‘evde kal’ çağrısına İstanbul’da yeterince uyulmadığı belirtildi.

Soylu konu ile ilgili ‘Sosyal izolasyon konusunda Doğu,Güneydoğu Anadolu şehirlerinde sıkıntı var, Anadolu şehirlerinde sıkıntı var. Ankara, İstanbul,İzmir’de ise şehir çekilmiş durumda. Tam sosyal izolasyon her zaman gündemimizde bugünkü tedbirleri karşılayamazsak tedbirleri artırabiliriz. Eğer tedbirlerle salgının önüne geçemeyeceğimizi düşünürsek en yüksek tedbiri alabiliriz’ şeklinde açıklama yaptı.

‘Evde Kal Türkiye!’ Çağrısı

Koronavirüs’ün ülkemizde de görülmesi ve 2433kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine çeşitli tedbirler ve kararlar alınmaya devam ediliyor. Ülkemizde 59 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüs ile ilgili mücadele kapsamında Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlıklardan ‘Evde Kal’ çağrısı yapıldı.

Mecburi olmadıkça evden çıkılmaması sürekli hatırlatılırken soğuk algınlığı belirtisi olan kişilerin kendini izole etmesi de önemle vurgulanıyor. Bu süreçte 65 yaş ve üstünün evden çıkması yasaklanırken genç,çocuk,orta yaşlı ve sağlıklı insanların da mutlaka ‘Evde Kal’ çağrısına uyması isteniyor.

‘Hayat Eve Sığar’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sürekli olarak ‘Hayat Eve Sığar’ paylaşımlarıyla evde kalmanın önemini vurguluyor. Pek çok yetkili de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar ile ‘Evde Kal’ ve ‘Hayat Eve Sığar’ çağrılarına destek veriyor.

‘Evde Kal’ ‘Müzikle Kal’ Projesiyle Evden Konserler Verilecek

Evde kalmanın çok önemli olduğu süreçte Demirören Medya ‘#EvdeKal#MüzikleKal Projesi başlatarak pek çok sanatçının canlı yayında konser vermesini destekleyecek.

Projeye destek veren ilk sanatçı Ferhat Göçer, bu akşam saat 21.00’de evden konser verecek. Konser Demirören Medya’nın tüm dijital platformları ve sosyal medya hesaplarından izlenebilecek.

Pek çok sanatçı,şarkıcı,oyuncu ‘Evde Kal’ çağrısına sosyal medya hesaplarından destek veriyor. Ayrıca Vodafone’da ‘Evde Kal’ çağrısı yapıyor. Akıllı telefonlarda operatör ismi olarak “Vodafone TR”  yerine “#EvdeKal TR” hashtag’i yer almaya başladı.

İstanbul’da Trafik Yoğunluğu Yüzde 11’e Düştü

Koronavirüs ile mücadele kapsamında ‘Evde Kal’ çağrısına uyulmaya başlandı. Bildirilen son duruma göre İstanbul’da harekelilik yüzde 60 oranına düşerken trafik yoğunluğu ise yüzde 10’a düştü. Diğer pek çok il ve ilçede de hareketlilik oranı oldukça azaldı. Virüsün yayılmasını engellemek için yaklaşık üç hafta gibi bir sürenin evde geçirilmesini öneren uzmanlar özellikle yaşlı ve kronik hastaların dikkat etmesini önemle vurguluyor.

65 yaş ve üstünün,kronik hastaların evden çıkmasının sınırlandırılması üzerine 112,155 ve 156 ihtiyacı olan yaşlıların ulaşması halinde kendilerine her türlü desteği sağlıyor. Bu süreçte yaşlıların evde kalması için bankalar ve pek çok kurum-kuruluş tüm imkanlarını seferber etmiş durumda.

Bu sebeple Tekno10 ekibi olarak biz de sizlere en doğru,en güncel, yetkililerce onaylanmış bilgileri ve son dakika haberlerini evlerimizden çalışarak ulaştırıyor sizleri de ‘Evde Kal’ çağrısına uymaya davet ediyoruz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı