Gündem

İçişleri Bakanlığı’ndan Açıklama: 65 Yaş Üstünün Evden Çıkması Sınırlandırıldı

İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge ile 65 yaş üstü ve kronik hastaların evden çıkması sınırlandırıldı ve asker uğurlamaları yasaklandı. Yasaklara uymayanlar ceza alacak.

Coronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlara yenileri eklendi. Dün gece itibariyle Türkiye’de  9 kişinin ölümüne sebep olan coronavirüs’ün yayılmasını engellemek için sürekli olarak tedbirler alınmakta.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemik hastalık olarak ilan edilen coronavirüs vaka sayısı ülkemizde de en son 670’e yükseldi.

İçişleri Bakanlığı’nın Genelgesine göre berber, kuaför ve güzellik salonları bugün saat 18.00 itibariyle geçici olarak kapanacak.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ise bugün 17.00 itibariyle uçuş yasağı getirilen 22 ülkeye ilave 46 ülkeye daha uçuş yasağı getirildiğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise milli parklarda,ormanlar bakanlığa bağlı park ve bahçelerde mangal yakmanın ve piknik yapmanın yasaklandığını açıklandı.

Coronavirüs Hastalarının İyileşme İhtimali Nedir?

Tüm dünyaya hızla yayılan Coronavirüs’ün tedavisi için çeşitli ilaç ve aşı denemeleri yapılıyor. Ölenlerin sayısı arttıkça virüsün kesin bir tedavisinin bulunmayışıyla birlikte iyileşmenin de olamayacağı gibi yanlış bir algıya kapılanların sayısı oldukça fazla. Ancak çeşitli tedaviler ile pek çok kişi virüsü yenip iyileşerek evlerine taburcu olabiliyor. Son olarak İran’da 103 yaşında bir kadının coronavirüs’ü yenerek iyileştiği duyrulmuştu. Daha öncesinde de 100 yaşında Çinli bir adamın da virüsü yenerek iyileştiği biliniyor. Çinli adamın kronik bir takım hastalıklarının yanı sıra Alzheimer hastası olduğu da biliniyordu. Buna rağmen yapılan bir takım ilaç tedavileri ve Geleneksel Çin Tıbbı’nın kullanıldığı açıklanmıştı.

Coronavirüs ile mücadelede sürekli hatırlatılan en önemli hususlar dengeli beslenme, bağışıklık sistemini güçlendirme. Yapılan analizlere göre dengeli beslenen ve uyku düzenine dikkat edip bol su içenler, alkol ve tütün ürünü kullanmayanlar, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için vitaminlere ve proteinlere dikkat edenler virüse yakalanma konusunda daha az risk taşıyor.

93.586 kişinin iyileşmesi ise umut veriyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı