Gündem

İçişleri Bakanlığı’ndan Yeni Genelge

Tüm toplu taşıma araçları kapasitelerinin sadece yüzde ellisi oranında yolcu kabul edecek tüm marketler ise saat 09.00 ile 21 arasında çalışacak.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge daha yayınladı.

İl ilçelerdeki küçük büyük tüm marketler sadece 09.00-21.00 arasında açık olacak. Marketler içeri büyüklük alanına göre müşteri alıp fazla müşterileri kapının önünde bekletecek. Sosyal mesafe alanı korunmuş olacak.

İki gün önce berber, kuaför ve güzellik salonları kapatılmış ardından lokanta ve restaurantların da kapanması sadece paket servisi yapılabilmesi kararı alınmıştı. 65 yaş ve üstünün evden çıkması ve asker uğurlamaları da yasaklanmıştı. Aynı şekilde Tarım ve Orman Bakanlığı’nca mangal ve piknik yapmak da yasaklanmıştı. Öncesinde de Avm ve lokantalar hariç tüm mekanlar kapatılarak serbest dolaşım kısıtlanmıştı.

Nargile cafe,kırathane, internet cafeler ve konser salonları,taziye evleri,tiyatro,sinema,düğün salonları,gösteri merkezleri,hamam,kaplıca ve masaj salonları, spor merkezleri kapatılmıştı.

Sivil toplum kuruluşları ve vakıfların toplantıları da ertelendiği gibi

bir öncekiaçıklamaya göre de gece kulüpleri, diskotek gibi eğlence mekanlarının da kapatılması kararı alınmıştı.

Serbest dolaşımın kısıtlanması ile birlikte pek çok karar ve tedbir arka arkaya alınmaya başlandı. Bu kararlar halkın vaktinin büyük çoğunluğunun vaktini evde geçirmesi için alınıyor. Fakat hala bu kurallara uymayan bazı kişiler olduğu biliniyor. Yetkililer ısrarla herkesi ‘evde kal’ çağrısı ile evde vakit geçirmeye davet ediyor.

Son olarak 7 kişinin daha ölümüne sebep olan koronavirüs tüm dünyada etkisini artırırken ülkemizde de yayılmasını engellemek ve yaşlıları korumak için bir takım önlemler alınmaya devam ediyor. Okulların tatil süresinin uzayıp uzamayacağı ve tedbirlere başka hangi tedbirlerin ekleneceği merak konusu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı