Gündem

İkinci El Araç Alış-Satışında Yeni Dönem!

Ziraat Bankası, ikinci el araç alış-satışta “Güvenli Ödeme Sistemi”ni uygulamaya aldı. Bu sisteme göre ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımında, taşıtın mülkiyeti ile satış bedelinin eş zamanlı ve güvenli bir şekilde el değiştirmesinin sağlanacağı belirtildi.

Ziraat Bankası Bankacılık Operasyonları ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Ali Kırbaş “Güvenli Ödeme Sistemi ile Ziraat Bankası müşterilerine 2. el araç alış satışlarında onların hayatını kolaylaştıran bir çözüm sunuyoruz. Bu sistemle müşterilerimiz taşıt alım satım işlemlerini hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde yapabilecek.” ifadelerinde bulundu.

Kırbaş ayrıca, “Güvenli Ödeme Sistemi’nin kullanımıyla araç alış-satış işlem sürelerinin kısalmasına ve dolayısıyla noterliklerde yaşanan yoğunluğun azaltılmasına da katkı sağlanacak. Güvenli Ödeme Sistemi, içinden geçmekte olduğumuz salgın döneminde para ile teması sıfırlaması açısından da ayrıca önemlidir.” ifadelerine yer verdi. Kırbaş alıcı ve satıcıların Ziraat Bankası’nda bulunan hesaplarını seçerek sistemde kayıt oluşturmaları dışında ayrıca bir para transfer işlemi yapmalarına gerek bulunmadığını, işleme ilişkin referans numarasının yazılmasıyla noterde işlemlerin tamamlanmasını müteakip para transferinin hafta sonu da dâhil olmak üzere, otomatik olarak anında gerçekleştirileceğini, hafta içi mesai saatlerinde araç alım-satım işlemlerine zaman ayıramayan müşterilerin Ziraat Bankası Mobil/İnternet Bankacılığı kanalıyla işlemlerini başlatarak nöbetçi noterlerde hafta sonu da alım-satım işlemlerini yapabileceklerini açıkladı.

Bir yandan da araç alım satımlarından ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri de dolandırıcılık. Dolandırıcılık olaylarını önlemek için yeni bir ödeme sistemi geliştirildi. Takasbank’ın ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemi işleticiliği faaliyetlerine ek olarak yürütebileceği diğer faaliyetlere dair kararları Resmi Gazete’de  yayımlandı.

Araç alım satımında sıkça yaşanan dolandırıcılık ve hırsızlık olaylarını önlemek için Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında yürütülen ortak çalışmaların ürünü olan Güvenli Ödeme Sistemi, 3 Şubat 2020 tarihinden itibaren hizmete sunulmuştu. Bugün ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Takasbank’ın ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemi işleticiliği faaliyetlerine ek olarak yürütebileceği diğer faaliyetlere dair kararları Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

TaşıtTakas Sistemi ile birlikte taşıt mülkiyeti ile satış bedelinin eş zamanlı olarak el değiştirilmesi ve karşı taraf riskinin ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Takasbank’ın Güvenli Ödeme Sistemi’nde hizmet vermesi noktasında Noterler Birliği ile protokol imzalandı. Takasbank’ın taşıt alım satım işlemlerinde nezdinde nakdin bloke edileceği emanetçi finans kuruluşu olarak hizmet vermeye başladığı bildirildi. Takasbank’ın geliştirdiği Taşıt Takas Sistemi, taşıt alım satım işlemlerinde iki tarafa da güvenli, nakit taşıma riski olmadan, düşük maliyetli ve hızlı transfer imkanı sunuyor. Satış bedelinin gönderileceği satıcıya ait banka hesap numarasının ve satış tutarını gönderecek alıcının banka hesap numarasının ruhsat sahiplerine ait olması kontrolüyle birlikte taşıt mülkiyeti ve satış bedelinin el değiştirmesi sırasında alıcı ile satıcının karşılaştığı tüm olumsuzlukların önlenmesi amaçlanıyor. TaşıtTakas sistemi ile gerçekleştirilen tescil işlemlerinin, satıcı taraftan tahsil edilmek üzere 10 TL’si Noterler Birliği’nin payı olmak üzere toplam 15 TL gibi düşük bir maliyetle gerçekleşeceği, ücret satıcıya EFT ile gönderilecek satış bedelinden düşülerek tahsil edileceği belirtildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı