Gündem

İlk Kez Koronavirüsü Öldüren Bir Laboratuar Çalışması Yapıldı!

Koronavirüs aşı ve tedavi çalışmaları devam ederken her ülke kendi laboratuarlarında çeşitli denemelerde bulunuyor. Çeşitli bilim adamları ve sağlık çalışanları virüsün etkisini azaltmak için pek çok yöntem deniyor. Ancak Avustralya’dan gelen habere göre bir antiparazit ilacının virüsü öldürdüğü açıklandı.

Prof.Dr. Bengi Başer twitter üzerinden yaptığı açıklamayla durumu duyurdu. ‘Avustralya’da IVERMECTİN adlı antiparaziter ilacın labratuar şartlarında 48 saat içinde COVID 19 u öldürdüğü gösterdi. En kısa zamanda klinik çalışmaların yapılması ve sonuçların olumlu çıkması halinde insanlık büyük bir beladan kurtulacak.’şeklinde açıklama yapan Başer antiparazitin insanlar tarafından kullanılmasının zararlı ve tehlikeli olduğunu bunun bilim adamları tarafından yapılan klinik bir çalışma olduğunu da ekledi.

İlk Kez Koronavirüsü Öldüren Bir Laboratuar Çalışması Yapıldı!

‘Yayında ilacın ismini vermişler ve yabancı basında paylaşılmış. İnsanlar hasta olarak kliniklere başvuruyorlar ve bu şekilde ilacı kullanacaklarını sanmıyorum.Kimse kendini tedavi etmeye kalkışmaz diye düşünüyorum’ dedi. Bilindiği üzere ilaç hayvanlardaki zararlı parazitler için kullanılmakta.

İlk Kez Koronavirüsü Öldüren Bir Laboratuar Çalışması Yapıldı!

Bundan önce çalışmalarda bulunan bilim adamlarının sadece virüsü yavaşlatmaya yarayan tedavilerdi. İlk kez virüsü öldürmeye yönelik bir çalışma yapıldığı da açıklandı.

İlk Kez Koronavirüsü Öldüren Bir Laboratuar Çalışması Yapıldı!

Koronavirüsle ilgili tüm dünyada aşı ve ilaç çalışmaları sürüyor. Türkiye’de de aşı için çalışmalar son sürat devam ederken çeşitli ilaç çalışmalarına da başlandı. TÜBİTAK  216 araştırmacının 7 farklı ilaç geliştirme projesi yürüttüğünü, aşı ve ilacın 9-12 ay gibi bir sürede geliştirilebileceğini belirtmişti.

Konuyla ilgili bir haber de Abdi İbrahim’den geldi. Abdi İbrahim İstanbul Esenyurt’ta yer alan tesislerinde koronavirüs tedavisinde olumlu netice alınan bir ilacın üretime başladı.Nisan ayı içerisinde üretilecek 1 milyon 600 tablet ve yıl sonuna karar yapılacak tüm üretim bakanlığa bağışlanacak.

Şirket twitter üzerinden ‘Tedavide olumlu netice verebildiği gözlemlenen ürünümüzün ilk parti üretimini gerçekleştirerek Sağlık Bakanlığımıza teslim ettik. Yıl boyunca üreteceğimiz bu ürünün tamamını bağışlayarak Türk tıbbının hizmetine sunacağız!’şeklinde durumu duyurdu.

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, ‘İnsanlık tarihi boyunca her dönemde salgın hastalıklar çok ciddi can kayıplarına yol açtı. Bulunduğumuz çağda da beklenmedik yeni salgınlarla karşılaşmaya devam ediyoruz. İlk etapta Çin’de ve daha sonra dünyanın birçok ülkesinde hızla yayılmaya başlayan Kovid-19’la ilgili gelişmeleri biz de yakından takip ediyoruz. Söz konusu salgınla ilgili endişe verici gelişmelere karşı hükümetimiz ve Sağlık Bakanlığımız önemli bir mücadele ortaya koyuyor. Sağlık Bakanlığımızın koordinasyonunda alınan önlemlere ve özellikle de evden çıkmama önerilerine hep birlikte uymamız büyük önem taşıyor’ şeklinde açıklama yaptı.

Ayrıca ilacın koronavirüs tedavisinde önemli bir fayda sağlayacağını açıklayan Barut;”Abdi İbrahim olarak, iyileştirme misyonumuz doğrultusunda, sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ediyoruz. Kuruluşumuzdan bugüne dünyanın ve ülkemizin savaştığı salgınlarla şirket olarak biz de var gücümüzle savaştık. Tam 108 yıldır işimizi, sektörümüz, ülkemiz ve nihayetinde tüm insanlık için tutkuyla ve en iyi şekilde yapmaya gayret gösteriyoruz’ dedi.

Koronavirüs Hipertansiyon Hastalarını Daha Çok Etkiliyor

İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü Başkanı Silvio Brusaferro açıklamasıyla, yapılan araştırmalara göre koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin kronik hastalıklarına bakıldığında en başta yüzde 73,5 ile hipertansiyon geliyor. Diyabet (tip 2) yüzde 31,5’le ikinci sırada , kalp yetmezliği  yüzde 27,4’le üçüncü sırada yer alıyor.

Bakan Koca da Hipertansiyona Dikkat Çekti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı basın toplantısında hayatını kaybeden kişiler ve yoğun bakımda olan hastalar ilgili açıklama yaptı. Bakan Koca, ‘Hayatını kaybeden kişilerin yüze 80’i 60 yaş üstü. Yoğun bakımda olanların yüzde 75’i 60 yaşında üzerinde. Hayatın kaybeden vatandaşlarımızın yüzde 69’u tansiyon hastası. Yoğun bakımda olanların da yüzde 63.3’ü tansiyon hastası. Kronik hasta ve 60 yaş üstünün daha riskli olduğunu görüyoruz. Yüzde 80 oranında kaybedilen vakalar 60 yaş üstüdür. 60 yaş üstü ve kronik hastalar evden çıkmamalıdır.’ şeklinde durumu özetledi.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı