Gündem

İnfaz Düzenlemesinde Son Dakika Değişikliği!

İnfaz düzenlemesinde son dakika değişikliği yapıldı. Başkan Erdoğan’ın talimatıyla bazı suçlar kapsam dışı kaldı. Önceki gün Başkan Erdoğan video konferans yöntemi ile kabine toplantısı düzenledi. Ak Parti tarafından hazırlanan infaz düzenlemesinde bir son dakika değişikliği yapıldı.

İnfaz indirimi yapılacak bazı suçlar kapsam dışı kaldı. Son haliyle düzenleme TBMM’ye sunulacak.Başkan Erdoğan ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül dün saat 14.00’te video konferans ile infaz düzenlemesi hakkında tekrar görüşmüştü.

İnfaz Düzenlemesinde Son Dakika Değişikliği!

Düzenlemede Değişiklikler

Ak parti’nin teklifine son şeklinin verilmesi ve meclis başkanına sunulması bekleniyor. Denetimli serbestlik uygulamasında hükümlülerin cezasının yüzde 40’ını çekmesi planlanıyor. Alınan kararlar ile 75 bin ila 100 bin mahkumun tahliye edileceği tahmin ediliyor.Şu anda bilindiği üzere 300 bin mahkum tutuklu bulunmakta.

Son dakika değişikliğiyle Af’tan yararlanamayacak suçlar

  • Terör,
  • Kadına ve çocuğa cinsel istismar ve kadına şiddet,
  • Adam öldürme
  • Uyuşturucu

18 yıldır infaz düzenlemesi kararı alınmadığını vurgulayan Erdoğan “ Bir infaz düzenlemesi yapıyoruz. Süreç bizi buraya getirdi” şeklinde açıklama yapmıştı. Bu bedelin bir kişinin affıyla ya da bin kişinin affıyla ödenemeyeceği o yüzden geniş tutulması  ve bu işin bir an önce çözülmesi gerektiği belirtilmişti.

İnfaz Düzenlemesinde Son Dakika Değişikliği!

Düzenleme Kimleri Kapsıyor?

“Cinsel suçlar,kadına şiddet,çocukları cinsel istismarı düzenleyen 103. madde,terör örgütü kurmak,devlete karşı suçlar,ihlal ve darbe suçu  kasten adam öldürmek, uyuşturucu madde ticareti, örgütlü suçlar, terör suçlarını işleyenler ile mükerrirler (tekrar suç işleyenler)” hariç cezaların infazının yüzde 67 yerine yüzde 50 olmasına karar verildi. 70 yaşının üzerindekiler 2 yıl ve altındaki cezalarını 75 yaşın üzerindekiler de 4 yıl ve altı cezalarını konutta çekebilecek. Doğum yapan kadınlar ise doğumun üzerinden bir buçuk yıl geçmeden ceza evine giremeyecek.

İnfaz Düzenlemesinde Son Dakika Değişikliği!

Düzenleme Bu Hafta Meclis’te Olacak

İnfaz düzenlemesi ile ilgili teklifin bu hafta meclise sunulacağı ve düzenlemenin Adalet Komisyonu ‘na sevk edileceği bildirildi. Sonrasında ise Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

6 aya kadar hapis cezasına çarptırılanlar cezalarını hafta sonu y ada gece çekebilecek. Taksirle işlenen suçların cezalarında ise bu sürenin 2 yıl olacağı belirtildi.

Coronavirüs nedeniyle yapılan düzenlemenin en kısa zaman uygulanacağı düşünülüyor. Dünyanın pek çok yerinde coronavirüsle mücadele kapsamında birçok tedbir ve karar alınırken mahkumlar için alınacak bu karar da beklenilen tedbirler arasındaydı. Geçtiğimiz günlerde İran’da da tüm mahkumlar coronavirüs sebebiyle serbest bırakılmıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı