Gündem

İnsanlar Üzerinde Denenen İlk Koronavirüs Aşısının Sonuçları Açıklandı!

Koronavirüs aşı çalışmaları tüm dünyada aralıksız olarak devam ediyor. Koronavirüs aşı adayları arasında insan üzerinde denemelere ilk başlayan Moderna’nın, “mRNA1273” aşısı ile ilgili ilk sonuçlar açıklandı.

Amerikan şirketinde yapılan açıklamada, Kovid-19 aşı testinin ilk fazda olumlu sonuç verdiği açıklandı. Şirket yetkilileri, aşının güvenli olduğunun onaylandığını da belirtti. Deneye katılan 8 insanın sağlık durumunun iyi olduğunu duyuruldu. Açıklamayı yapan Dr. Tal Zaks, “Birinci fazda ilk verilere göre aşı bağışıklık sisteminin mücadelesine destek verdi” dedi. Şirketin yaptığı açıklamaya göre; deney sonrasında deneklerden alınan antikorların, Kovid-19’u yenen hastaların antikorlarıyla aynı seviyede olduğu açıklandı. Şirket tarafında “mRNA-1273” isimli aşının genel olarak güvenli olduğunu ve denekler tarafından tolere edilebildiğini belirtildi. Moderna, temmuz ayında üçüncü faza geçmek istediğini duyurdu.

Türkiye’de yapılan koronavirüs aşı çalışmaları ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “3 aşıda hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindi ve bir tanesinde hayvanlar üzerinde çalışmalar başladı” ifadelerinde bulundu.

Bakan Varank; ‘Solunum cihazı parçalarını zaten üretiyorduk. Stoklarımızı tutup kontrollü ihracat yapıyorduk. Şimdi serbest bıraktık ihracatı. Sadece parça almak isteyen ülkelere de satışlar başladı. 13 firmamız yerli test kitleri üretebiliyorlar. Bu kitleri 50’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Nano teknolojiye dayalı ve dünyada ilk olacak test kitini üretmeyi hedefliyoruz. Haziran ayı gibi prototip üretilecek. Virüs daha ülkemiz sınırlarına girmeden önce bilim insanlarımızla toplantı yapmıştık. İlaç ve aşı geliştirilmesi için bir platform oluşturmuştuk. Aşı ve ilaçla ilgili projeleri değerlendirmeye aldık. Bilim insanlarımız ve üniversitelerimizle sıkı iletişim halindeyiz. Şu anda bunu buradan ilk kez duyurmuş olayım; 3 aşıda hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindi ve bir tanesinde hayvanlar üzerinde çalışmalar başladı. Türkiye’nin şu anda günlük maske üretim kapasitesi 40 milyon maskeyi geçmiş durumda. Günlük 40 milyon maske üretimi Türkiye’nin ihtiyacının çok üzerinde. Tek kullanımlık olmayan maskeler için de üretim kapasitesini artırmaya çalışıyoruz. Tek kullanımlık olmayan maskeler için Ticaret Bakanlığımız bir tavan fiyat belirleyebilir.

Türkiye güçlü bir sanayi ülkesi. Biz bu dönemde şunu gördük; kendi kendine yetiyor olmak çok önemli. Bu virüs süreci dijitalleşmenin önemi tekrar göstermiş oldu. Şu iki aylık dönemde gördük ki herkes dijitalleşmeye çok hızlı şekilde adapte olabiliyor. Dijitalleşmeye çalışan KOBİ’lerimize destek veriyoruz. Bu dönemde de hem dijitalleşmek isteyen hem de dijital teknolojileri geliştiren KOBİ’lerimize desteklerimizi sürdüreceğiz.’ ifadelerinde bulundu.

Türkiye, koronavirüse karşı ilaç çalışmalarında da önemli hamle bir yaptı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, koronavirüs ilacının gönüllü hastalar üzerinde uygulanmaya hazır hale geldiğini belirtti. Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi AŞ iş birliği ile geliştirilen “TR-C 19” isimli ilaç gönüllü hastalar üzerinde uygulanmaya hazır. Projeyi Sağlık Bakanlığı’na bağlı TÜSEB de destekliyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “Bu konuda gerekli izinleri bekliyoruz. Kısa bir süre içerisinde ‘TR-C 19’un ruhsatlandırılmasını planlamaktayız” dedi.

VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş da “Umuyorum ki, ilaç, hastalarımızın iyileşmesinde etkili olacaktır” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı