Gündem

İran 2 Eyaletin Giriş Çıkışlarını Yasakladı

Corona Virüsü salgını tüm dünyayı tedirgin etmeye devam ediyor. Salgına dair yayınlanan son rakamlar virüsün ne kadar bulaşıcı olduğunu ve sert tedbirler alınmadığı takdirde önüne geçilemeyecek bir hızda yayıldığını ortaya koyuyor. Corona Virüsü İran’da son haftalarda ortaya çıkmış olmasına rağmen neredeyse tüm ülkeyi etkisi altına aldı. Bu sebeple İran da 2 eyaletinin giriş ve çıkışlarını kapatmak zorunda kaldı. 

Corona Virüsü sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3.383’e ulaştı. İran, en yüksek ölüm oranına sahip olan ülkeler arasında 3. Sırada yer alıyor. İran’da 3.513 kişide tespit edilen Corona Virüsü, 107 kişinin hayatını kaybetmesine yol açmıştı. İran hükümeti şimdiye dek gereken önlemleri almadığı konusunda tepki görmekteydi. Nihayet İran hükümeti de virüsün daha da yayılmasını engellemek amacıyla gereken adımları atmaya başladı. Hükümet, 2 eyaletinde giriş ve çıkışları yasaklayarak virüsün artış hızını kontrol altına almaya çalışacak. 

Corona Virüsü Özellikle 2 Eyalette Çok Yaygın Görülüyor

Mazenderan ve Gilan eyaletlerinde giriş çıkış yasağı başlatan İran hükümeti, bu sayede salgının tüm ülkeye yayılmasını engellemeye, en azından virüsün yayılma hızını yavaşlatmayı umut ediyor. Virüs İran’da oldukça ciddi bir yayılma gösteriyor ve henüz teşhis konulamayan çok fazla kişinin mevcut olduğu düşünülüyor. 

İran 2 Eyaletin Giriş Çıkışlarını Yasakladı

Salgının korkutucu boyutlara geldiği bir diğer ülke de İtalya. Avrupa’daki diğer ülkelerin aksine salgının çok daha hızlı yayılıp ciddi rakamlara ulaştığı İtalya, korkutucu raporlar vermeye devam ediyor. 3,858 kişinin virüs ile enfekte olduğu İtalya’da, hayatını kaybedenlerin sayısı 148’e ulaştı. 414 kişinin de virüs ile savaşıp sağlığına kavuştuğu İtalya’da üniversiteler ve okullar tatil edildi, pek çok etkinlik ve spor müsabakası ise iptal edildi.

Corona Virüsü Türkiye’ye Geldi Mi?

Corona Virüsü henüz Türkiye’de tespit edilmedi fakat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşları dikkatli olmaları, virüs ile enfekte olan kişilerin henüz tespit edilemeyip halk arasında dolaşıyor olabileceği yönünde uyardı. Virüsten korunmak için elleri sık sık yıkamanın ve hasta olduğu düşünülen kişilerden mümkün olduğunca uzak durmanın büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı