Gündem

İran Depremi Van’ı Vurdu! Ölenlerin Sayısı 8’e Yükseldi

İran’ın batısında bulunan Kotur içmesinde meydana gelen 5.9 büyüklüğünde deprem Van’ı vurdu. Van ve çevre illerde de hissedilen depremde bazı evler hasar gördü. Yaşanan deprem sonrasında 8 kişi hayatını kaybetti. 

İran’ın batısında yer alan Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Kotur ilçesinde 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Tahran Üniversitesi Sismoloji Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre merkez üssü Kotur ilçesi olan 5.9 büyüklüğünde bir deprem yerin 6 kilometre derinliğinde meydana geldi. 

Kandilli Rasathanesi Türkiye – İran sınırında 4.0 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İran’da 5.9 büyüklüğünde bir depremin olduğunu ve bu depremin sonrasında Van’da hayatını kaybeden vatandaşların bulunduğunu belirterek başsağlığı mesajı yayımlayarak, Türkiye  ve İran’daki yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulundu. Yaşanan depremin ardından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nca, İran Türkiye sınırına yakın bölgede meydana gelen ve Van’da hissedilen depremin ardından vatandaşların hasar görmüş yapılara girmemesi gerektiği uyarısı yapıldı. 

Yaşanan olayın ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Özpınar’da 7 vatandaşımız, Güvendik köyünde ise 1 vatandaşımız hayatını kaybetti. Toplamda 8 vatandaşımızı kaybettik.” dedi. AK Parti Van Milletvekili İrfan Katal açıklamasında 8 kişinin hayatını kaybettiği depremde 18 kişinin de yaralandığını belirtti. 

Konuyla ilgili olarak AFAD tarafından yapılan resmi açıklama ise şöyle;  

“AFAD’dan 13 arama kurtarma ekibi ile Başkale ilçe jandarma, 112 acil ve UMKE ekipleri olay bölgesine sevk edilmiştir. Van il AFAD lojistik depodan ilk etapta 144 adet aile tipi çadır olay bölgesine gönderilmiştir. Türk Kızılay ekipleri olay bölgesine sevk edilmiştir. Vatandaşlarımızın, Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı