Gündem

İran’da Koronavirüs’e Karşı Kullanılan İçkiden 194 Kişi Öldü

İran’da koronavirüs’e karşı koruyor diye satılan sahte içkiden ölenlerin sayısı 194 oldu. 6 Mart’tan bu yana Koronavirüs tedavisi için faydalı olduğu söylenen sahte içkiden 194 kişi zehirlendi.

Alkol zehirlenmesi nedeniyle hastanelere başvuranların sayısı ise 673 olduğu açıklandı.

İran’da Koronavirüs’e Karşı Kullanılan İçkiden 194 Kişi Öldü

Sosyal Medyada Alkolün Koronvirüs’e İyi Geldiği Haberleri Ölüme Neden Oldu

Fars eyaletinin Acil Durum Merkezi Başkanı Muhammed Cevad Muradiyan Fars eyaletinde 475 kişinin zehirlenme nedeniyle hastaneye başvurduğunu ve zehirlenerek ölenlerin sayısının 66 olduğunu ifade etti. Muradiyan, “Maalesef sosyal medyada alkolün koronavirüsü kontrol edebileceğine dair söylentiler bu tabloda rol oynadı.”şeklinde konuştu.

Rezevi Horasan eyaletine bağlı Türbet Cam ilçesinde de 13 kişinin zehirlendiği duyuruldu. Huzistan, Fars, Rezevi Horasan eyaletlerindeki sayının artışıyla ülkede sahte içkiden zehirlenerek hayatını kaybedenlerin sayısı 194’e yükseldi.

İran’da Koronavirüs’e Karşı Kullanılan İçkiden 194 Kişi Öldü

Erdebil’de 19, Elburz’da 15, Mazenderan’da 12, İsfahan’da 7, Kürdistan’da 6, Hemedan’da 4, Hürmüzgan’da 1 kişinin yaşamını yitirdiği biliniyor.

İran’da son yirmi dört saat içerisinde coronavirüs sebebiyle  123 kişi daha hayatını kaybederken toplam can kaybı 1556 oldu.

Son günlerde mahkumların serbest bırakılması ile ilgili verdiği kararla da çok konuşulan İran, Coronavirüs’ten en çok etkilenen ülkelerden biri olmaya devam ediyor. Gün geçtikçe hızla yaşanan can kayıplarına bir de sahte alkolden ölenler eklendi. Dolaylı coronavirüs 194 kişinin daha hayatını kaybetmesine neden oldu.

Coronavirüs ile İlgili Sosyal Medya’da Dolaşan Şehir Efsanaleri

Coronavirüs ile ilgili sosyal medyada dolaşan yanıltıcı haberlere bir yenisi daha eklenmişti. Dolaşan bu yanlış haber alkolün coronavirüs’e karşı mücadele de etkili olduğu yönündeydi. Bu sebeple İran’da piyasaya sürülen sahte alkolden 194 kişi zehirlenerek hayatını kaybetti. Oysa ki uzmanlar yaptıkları açıklamalarda defaatle alkol ve tütün ürünlerinin coronavirüs’e yakalanma riskini artırdığını ve tedavi sürecinde hastanın iyileşme sürecini uzatıp zorlaştırdığını açıklamıştı.

İran’da Koronavirüs’e Karşı Kullanılan İçkiden 194 Kişi Öldü

Çok fazla yanıltıcı bilginin sosyal medyada dolaştığı şu günlerde alanında uzman doktorlardan ve Sağlık Bakanlığı’ndan, diğer bakanlıklardan, devlet yetkililerinden gelen net ve kesin bilgiler hariç hiçbir bilgiye itibar etmemek gerekiyor. Uzmanlar sık sık alkol ve tütün ürünlerinden kaçınılması gerektiğini belirtirken bilinçsizce antibiyotik kullanımından da kaçınılması gerektiğini vurguluyor. Ayrıca aynı şekilde sahte temizlik ürünlerine ve dezenfektanlara karşı da ekstra dikkatli olmak gerekiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı