Gündem

İran’dan Flaş Coronavirüs Kararı: Mahkumlar Serbest Bırakıldı

İran’dan flaş bir Coronavirüs kararı açıklaması yapıldı. Ölü sayısının en çok olduğu ve sürekli arttığı İran’da cezaevinde kalan mahkumlar ile ilgili flaş bir karar verildi. Mahkumlar geçici olarak serbest bırakıldı.

Coronavirüs yüzünden 853 kişinin hayatını kaybettiği İran’da virüs dolayısıyla mahkumların serbest bırakılması kararı alındı.

İran’da Sıra Dışı Durum

Adalet Bakanlığı Sözcüsü Gholamhossein Esmaili, “Bu mahkumlar arasında siyasi suçlardan ceza alanlar da var. Ayrıca cezaevlerinde de önleyici çalışmalarımız yapılıyor” şeklinde açıklama yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) de 10 Marttaki açıklamalarında İran’daki tüm siyasi mahkumların serbest bırakılmasını istemişti.

Coronavirüs’te Dünyada Son Durum

İspanya’da Ohal, İtalya ve Fransa’da Sokağa çıkma yasağı uygulanmasına sebep olan Coronavirüs ülkemizde de çok çeşitli tedbirlerin alınmasına neden oldu.

Alınan Tedbirleri Hatırlayacak Olursak;

İçişleri Bakanlığı’ndan Yayınlanan Genelgeye göre;

 Nargile cafe,kırathane, internet cafeler ve konser salonları kapatıldı.

Avm ve lokantalar hariç bu gece saat 24 itibariyle tüm mekanlar kapatıldı.

Taziye evlerindeki faaliyetler de durduruldu.

Tiyaro,sinema,düğün salonlaları,gösteri merkezleri kapatıldı.

Hamam, kaplıca,masaj salonları ve spor merkezleri de kapatıldı.

Sivil toplum kuruluşları vakıfların toplantıları ertelendi.

Bir önceki gün yapılan  açıklamaya göre de gece kulüpleri, diskotek gibi eğlence mekanlarının da kapatılması kararı alınmıştı.

İptal edilen pek çok etkinliğin ve spor müsabakasının ardından İçişleri Bakanlığı kararları ile pek çok mekan kapatılma kararı alındı.

Kalabalık ortamlardan uzak durulması için alınan tedbirler artırılıyor. Bu tedbirlerin artırılması Coronavirüs’ün yayılmasını büyük ölçüde engelleyeceği umut ediliyor.

Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yurtdışına çıkılmaması gerektiğini ve yurtdışından gelenlerin 14 gün evde kalmasının önemini vurgulamıştı.

Mümkün olduğu kadar vatandaşların evden çıkmamaları ve temasa geçilen kişi sayısının asgaride tutulması gerektiği, yaşlılara ve kronik hastalara karşı temas konusunda dikkatli olunması gerektiği, yurtdışındaki vatandaşların Türkiye’ye dönmekte ısrarcı olmaması gerektiği, dayanışmanın en temel şartının araya mesafe koymak olduğu belirtildi. Diğer önemli hususlar ise şu şeklide açıklanmıştı;

Çok geçmeden normal hayatlarımıza dönüleceği, halkın sağduyusunun devlete güç verdiği,Türkiye de ki tablonun diğer ülkelere göre daha iyi olduğu ve genel tabloya göre şanslı durumda olduğumuz vurgulanmıştı. Devlet tarafından yaşamı durdurmadan tedbir alındığı açıklanmış ve laboratuvar sayısının erken dönemde 16 ya çıkacağı ve bu sayının da en yakın zamanda bütün büyükşehirlerde çalışan laboratuvarlara dönüşeceğini belirten Koca, antijenden geliştirmiş kitinin ise tüm illere verilerek  hızlı sonuçlar almak niyetinde olunduğu belirtilmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı