Gündem

İŞKUR Başvuru Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığı koronavirüs ile mücadele kapsamında merkez ve taşra teşkilatı hizmet birimlerinde istihdam edilmesi adına 14.000 işçinin işe alınacağını açıkladı. Başvuruların İŞKUR üzerinden yapılacağı biliniyor. 30 Mart 2020 tarihine kadar başvurma imkanınız bulunmakta. Sağlık Bakanlığı işçi alımı, İŞKUR 2020 işçi alımı ve İŞKUR başvuru  ile ilgili sorguların cevapları bu makalemizde yer alacak.

Sağlık Bakanlığı geçen günlerde 14.000 işçinin kendi bünyesinde sürekli olarak çalışacağını ve başvuruların açık olduğunu duyurdu. İŞKUR aracılığı ile başvuru sağlanacak. İşsizliğin önemli bir oranda olduğu bugünlerde pek çok kişi başvuruda bulundu. İşçi açığının koronavirüs salgını sebebiyle doğduğu düşünülmekte. Merkez ve taşra teşkilatında hizmet vermesi ön görülen 14.000 sürekli çalışacak işçiden biri olmak istiyorsanız başvuru detayları ile ilgili her şeyi bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

İŞKUR İşçi Alımı

İş başvurusunda bulunabilmek  için İŞKUR resmi sitesi üzerinden esube.iskur.gov.tr 30 Mart 2020 tarihine kadar eylemde bulunmalısınız. Elektronik kullanıcı adı ile başvuru yapmanız şarttır. Şahsi başvurular geçersiz sayılacaktır. Başvuru için karşılamanız gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları karşıladığınız takdirde başvurunuz işleme alınacaktır. Aşağıda yer alan şartları inceleyiniz.

Başvuru şartları arasında 35 yaşından küçük olmak ve 18 yaşını tamamlamak gibi maddeler yer alıyor. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinin birinci fıkrasındaki A bendi baz alınarak 1,4,6 ve 7 numaralı alt bentlerde belirtilen şartları karşılamanız gerekmektedir. Devlete karşı işlenilen siber suçlar, casusluk, zimmet, irtikap, dolandırıcılık, kaçakçılık, edimin ifasına fesat karıştırma, hırsızlık, rüşvet, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma gibi suçlardan ötürü mahkum olmamanız gerekiyor. Aftan yararlanmış olsanız dahi bu suçlara hiçbir şekilde bulaşmamış olma şartı geçerliliğini korumaktadır.Kamu kurum ve kuruluşlarını ilgilendiren özel kanunlarda yer alan özel şartları taşıması gereklidir. Alınacak 14.000 işçinin Sağlık Bakanlığı bünyesinde süresiz çalışacağı, sözleşmeli veya geçici bir çalışma olmayacağı önemle vurgulanan kısımlar arasındadır.

Yer alan maddelerden en katı ve keskin olanı ise devlete karşı işlenilen herhangi bir suçtan mahkum olmamaktır. Devlet bünyesinde çalışacak kişilerin çalıştıkları yere ihanet etmemiş olmaları aranan en önemli şartlardandır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı