Gündem

İŞKUR Nedir?

İŞKUR,  çalışmak isteyen ve diledikleri pozisyonda iş bulamayan insanlara aracılık eden bir kurumdur. Özellikle de işsizlik maaşı uygulaması İŞKUR’un tercih edilmesinde önemli bir etken haline geldi.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), kurulduğu günden bu yana birçok insanın evine ekmek götürmesinde aracı olmuştur. Birçok personel İŞKUR aracılığı ile çalışmaya başlamış ve geçimini sağlamıştır. Bu yüzden şüphesiz ki istihdama sağladığı katkı büyük. İşsizliğin artmaması aksine azalması adına yapılan çalışmaların başında İŞKUR’un şirketlerle olan teması ve onlara sunduğu kolaylıklardan geçiyor. Bu kolaylıklar ve anlaşmalar neticesinde şirketler İŞKUR ile ortaklaşa hareket ediyor, bu da istihdamın artmasında önemli bir rol oynuyor. Güncel verilere göre Türkiye’deki işsizlik yüzdesi 12 iken sayı bazında 3 milyon 715 bin işsiz bulunmakta.

Mali ve idari bakımdan özerk bir kamu kuruluşu olan İŞKUR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bir şekilde faaliyetlerini yürütmektedir.

İŞKUR’un Görevleri  ve Sahip Olduğu Yetkiler

İŞKUR, asıl amacı iş vereni ve işçiyi ortak paydada birleştirmektir. Fakat yalnızca bu kolda aktif değildir. İstihdamın artması için bir takım çalışmalar içerisinde de aktif bir rolü mevcuttur. İşsizliğin artmaması adına çeşitli önlemlerde bulunur, istihdamın daha iyi yerlere gelebilmesi için çeşitli girişimlerde yer alır

İŞKUR’un görev ve yetkilerini sıralamak gerekirse madde madde özetleyelim:

  • İşsizliğin önüne geçerek işgücü piyasasına katkı sağlamak.
  • İstihdamı büyütmek ve yaygınlaşması için çalışmalar icra etmek.
  • Meslek edinme kurslarına destek vererek istihdamın artmasına öncülük etmek.
  • Meslek edinme kurslarında yetişen personlleri istihdam sağlanması adına iş gücüne dahil etmek.
  • İşgücünün istihdama çevrilmesini sağlamak amacıyla çeşitli programları organize etmek, düzenlemek.
  • İşi batan veya iş ile bağlantısı kesilen insanlara maddi ve sigorta desteğinin sağlanması. İşsizlik maaşı verilmesi.
  • İşgücü piyasası ile ilgili elde edilen verilerin birleştirilip analiz edilmesi ve bunun kamu ile paylaşılması.
  • Yurtiçin ve yurtdışı üzerinde istihdam sağlamak için gerekli pozisyonları teşhis edip o pozisyonlara uygun kişilerin çalışmasına öncülük etmek.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı