Gündem

İspanya’da Can Kaybı Artışı Sona Erdi!

Koronavirüs dünya genelinde can kayıplarının artmasına neden oluyor. Son olarak Amerika’da yaşanan artışla ülke İtalya’yı da geçerek vaka ve ölü sayısı bakımından koronavirüsün merkez üssü haline geldi.

Tüm bunlar olurken her geçen gün ölüm sayısının arttığı bir diğer ülke İspanya’dan ise sevindirici bir haber geldi.

Bir önceki gün ölü sayısı 950’ye dün 932’ye bugün ise 744’e düştü. Bu durum da salgının dağılma hızının azaldığı ve düşüşe geçtiği konusunda umut vaat ediyor.

Koronavirüs’ü Engelleyen Besinler Neler?

Koronavirüse karşı alınacak önlemlerin başında hijyen geliyor hiç şüphesiz. Fakat hijyen kadar beslenme de oldukça önemli. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve koronavirüse karşı direnci artırmak için tüketilen besinler önem teşkil ediyor.  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. İbrahim Saraçoğlu, koronavirüse karşı tüketilmesi gereken besinleri anlattı.

İspanya'da Can Kaybı Artışı Sona Erdi!

Prof. İbrahim Saraçoğlu korona virüsün şeker hastalarını daha çok etkilediğini anlattı.

En başta patlıcan, yeşil mercimek,soya ve baklagillerin tüketilmesine ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Virüsün sevdiği ortam, şekerli ortamdır diye ekleyen Prof. İbrahim Saraçoğlu, virüsün şekerli gıdalar tüketildiğinde daha hızlı aktive olduğunu açıkladı.

Doğru beslenmeyle virüsün intaktif hale getirilebileceğini ifade etti.

Ayrıca Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kekik,lavanta, meyan kökü yağlarının koronavirüs ile mücadelede önemli etkisi olduğunu vurguladı.

Aynı zamanda Saraçoğlu, soğan kürünün koronavirüse karşı direnci artırmada çok etkili olduğunu ifade etti. Pelin otu çayının da virüse karşı korunmada etkili olabileceğini ekledi.

İspanya'da Can Kaybı Artışı Sona Erdi!

Ekmek gibi gıdaların da siyez buğdayından yapılmış olanlarının tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

GDO’lu gıdaların çeşitli virüs ve hastalıklara karşı direnci düşürdüğünü ve tehlikeli olduğunu anlatan Saraçoğlu, propolisin de bağışıklık sistemini güçlendirme de çok etkili bir gıda olduğunu ifade etti.Elma sirkesi ile balın karıştırıldığı zaman ise antiviral özelliğe sahip olduğunu ekledi.Aynı zamanda ada çayı gargarasının da bu dönemde oldukça faydalı olabileceğini anlattı.

Ayrıca Saraçoğlu şunları da ekledi;

‘Sağlık Bakanımızı gerçekten tebrik ediyorum Çok erken ve hızlı bir şekilde harekete geçildi. Tedbirler alındı. Türkiye bunun çok önceden önüne geçti. İnşallah biz bu işi kolaylıkla çok fazla olumsuzluklar yaşamadan atlatacağımıza inanıyorum.‘

Hijyen hususuna da dikkat çeken Saraçoğlu ellerin kolonyalandıktan sonra Hindistan cevizi yağı ile koruma altına alınması gerektiğini söyledi.

Kelle paça çorbasının ise virüsü öldürmede büyük bir etki olmadığını, o kadar yağlı bir besinin sürekli olarak vücuda alınmasının doğru olmadığını belirten Saraçoğlu, yüksek şeker içeren baklava gibi tatlılardan bol şekerli gıdalarda bu süreçte uzak durulması gerektiğini de ekledi. Şeker ve koronavirüs arasındaki bağlantıyı ise şöyle anlattı;

‘Kışın kar lastiklerinin üzerine çivi çakılır, kaymasın diye. Avrupa’da çok kullanılır. Bu virüsün çevresinde tıpkı kirpide olduğu gibi oklar var. Bunların yapıları glikoprotein. Yapılarında şeker ve glikoz var. Şeker hastalarının bu virüsten etkilenmeleri çok daha kolaydır.’

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı