Gündem

İspanya’da Koronavirüs Ölümleri Durdurulamıyor!

Koronavirüs sebebiyle dünyada yaşanan can kayıpları her geçen saat artıyor. Evlerinde izole şekilde yaşamaya devam eden insanların doldurduğu sokaklar boşalmaya, kentler hayalet şehre dönüşmeye devam ediyor. Son 24 saatte İspanya’da Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 757 artarak 14 bin 555’e yükselmiş durumda.

Son olarak Amerika’da yaşanan artışla ülke İtalya’yı da geçerek vaka ve ölü sayısı bakımından koronavirüsün merkez üssü haline geldi. Oysaki geçtiğimiz  günlerde her geçen gün ölüm sayısının arttığı bir diğer ülke İspanya’dan sevindirici bir haber gelmişti.

Koronavirüs nedeniyle yaşanılan can kaybının 950’ye sonra  932’ye sonra ise 744’e düştüğü ve bu durum da salgının dağılma hızının azaldığı ve düşüşe geçtiği konusunda umut vaat ettiği açıklamasına neden olmuştu.

Ancak bugün itibariyle ölüm sayısı tekrardan artışa geçti.

İspanya'da Koronavirüs Ölümleri Durdurulamıyor!

En Agresif Koronavirüs Çeşidi Hangisidir?

Bilimsel açıdan agresif kelimesi öldürücülük anlamına gelmektedir. En agresif koronavirüs çeşidi ise SARS-CoV koronavirüsüdür. Bu virüsün öldürücülük oranı (fatalite oranı) %9,56’dır.

Koronavirüs tüm dünyada yayılmaya ve can kayıplarına neden olurken Çin’den kötü bir haber daha geldi. Çinli bilim adamlarının koronavirüs kaynağı olarak gördüğü ‘Pangolin’lerde koronavirüs benzeri iki yeni virüs tespit edildi.

Öncelikle yarasalardan yayıldığı ve insanlara bulaştığı iddia edilen coronavirüs’ün sonrasında pangolinlerden de bulaşabileceği açıklanmıştı.

Koronavirüs Ölümcül Virüs Ailesinin Sadece Bir Üyesi Mi?

Yapılan araştırmaya göre 2017 yılında ele geçirilen 18 malay pangolinin donmuş dokularında

6 koronavirüs RNA örneğine rastlandığı ortaya çıktı. 2018’den itibaren ise üç örnek daha bulundu. 2019’un başında ise pangolinlerde koronavirüs’e çok benzer bir virüs tespit edildi. Pangolinlerde rastlanılan virüsün yüzde 85.5 ila 92.4ünün koronavirüse benzerlik gösterdiği tespit edildi. Öyle ki virüslerin yapısındaki ‘taç’ olarak adlandırılan sivri bölümlerin tamamen aynı olduğu ortaya çıktı.

Bu durum koronavirüsün benzersiz olmadığını ve gelecekte de başka salgına sebep olacak bir virüs ailesinin üyesi olduğunun iddia edilmesine sebep oldu. Çinli bilim adamları ise gelecekteki salgınlar için çok tedbirli olunması konusunda uyardı.

Corona Virüs’ten Nasıl Korunmalıyız?

Şu ana kadar mevcut aşısı bulunmayan virüsten korunmak için hijyen kurallarına çok dikkat etmek ilk kural. Sık sık ellerin yıkanması ve kalabalık yerlerde maske takılması gerektiğini belirten uzmanlar, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin önemini de vurguluyor. Ayrıca grip benzeri belirtilere sahip kişilerden uzak durmanın ve antibakteriyel jel bulundurmanın da diğer önemli husulardan biri olduğu belirtiliyor.

Bulunduğumuz ortamı havanlandırmak, kişisel eşyalarımızı kimseyle paylaşmamak, olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durmak gerektiğini bütün uzmanlar sık sık hatılatıyor. Çocuklar yetişkinlere göre daha az risk altında bulunuyor. Özellikle hamile anneler adayları, bebeklerine virüsün bulaşıp bulaşmayacağı konusunda oldukça endişe içindeydiler. Fakat uzmanların yaptığı açıklamalara göre anne karnındaki bebeğe virüs bulaşması mümkün görünmüyor. Henüz böyle bir vakanın tespit edilmediğini vurgulayan uzmanlar anne adaylarının temizlik kurallarına ekstra dikkat etmesi gerektiğini belirtiyorlar. Küçük bebeği olan anneler ise bebeklerini olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak tutmalı.

Son olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘Küresel Salgın ‘ilan etmesine neden olan virüs pek çok can kaybına sebep oluyor. Henüz tedavisi bulunamayan virüsün yol açtığı hastalıkların Çin’de düşüşe geçtiği söylense pek çok ülkeye yayılan virüsün akıbeti hakkında kesin bilgilere ulaşmak mümkün değil. Ülkemizde de  henüz salgın haline dönüşmeyen virüs için pek çok önlem alınıyor. Gıda ve temizlik ürünlerinin stoğuyla ilgili bir sıkıntı olmadığı Bakanlıklar tarafından açıklandı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı