Gündem

İşsizlik Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır? Maaşlar Ne Zaman Ödenecek?

Salgın nedeniyle işsiz kalan ve yeni işe giremeyen pek çok kişi tarafından işsizlik maaşları merak ediliyor. Bu süreçte Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk önemli açıklamalarda bulundu. Nisan ayında ödenmesi planlanan işsizlik maaşlarının banka hesaplarına yatırıldığının altını çizerken Mayıs ayı içinde başvuruların devam ettiği ve çalışmaların süreceği sinyalleri verildi.

İşsizlik Maaşları Ne Zaman Ödenecek?

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında sosyal izolasyonun önemi her defasında vurgulanıyor. Bu noktada salgının etkilerini artırmaması için vatandaşların evden mümkün olduğunca az çıkmaları için birtakım önlemlerin alındığı belirtildi. Nisan ayı işsizlik ödemeleri elden değil banka hesapları aracılığıyla verildi. Bu süreçte aynı uygulamanın Mayıs ayı içinde sürdürülmesinin planlandığı belirtildi.

Bakan Selçuk işsizlik ödeneği alacak vatandaşlara uyarılarda bulundu. IBAN numaralarını bu süreç içerisinde 26 Nisan tarihine kadar bildirmelerinin önemli olduğunun altını bir kez daha çizdi. Bu süreçte işsizlik ödeneği almaya hak kazanan kişilerin ALO 170 hattından ya da işkurun resmi internet sitesinden bildirimi gerçekleştirebilecekleri belirlendi.

İşsizlik ödenekleri ise bu süreçte SGK’nın resmi sayfasında sorgulama sekmesi adı altında TC kimlik numarası ile sorunsuz bir şekilde sorgulanabilecek. Sorgulama işleminin yapılmasının ardından hak kazanan kişilerin IBAN numaralarını belirtmelerinin ardından ödemeleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilecek. Salgın döneminde hiçbir vatandaşın ödemeler konusunda sorun yaşamayacağı ve mağduriyetine izin verilmeyeceği belirtildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı