Gündem

İstanbul, Ankara, İzmir’de Giriş Çıkış Yasağı Var Mı, Yasak Ne Zaman Bitiyor?

Bilindiği üzere şehirlerarası seyahat yasağı kalkmış, son olarak 15 şehirde uygulanan giriş çıkış yasağı kaldırılmıştı. Fakat Koronavirüs salgını nedeniyle virüsün yayılma ihtimalinin de olduğunu belirten Adana, Bitlis, Hakkari, Kırklareli, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Van ve Tekirdağ valilikleri toplantı, gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığını, bu amaçlarla şehirlere girişlerin de engelleneceğini açıkladı. Valiliklerden yapılan açıklamalarda, İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği, il genelinde yapılması planlanan eylem ve etkinliklerin yasaklanması kararı alındığı belirtildi. Bununla birlikte İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da giriş çıkış yasağının olup olmadığı merak konusu oldu. Henüz üç büyük il ile ilgili böyle bir karar yok ancak vaka sayılarının artışı ile birlikte yeni kararların alınıp alınmayacağı merak ediliyor.

  • Edirne’de toplantı, gösteri yürüyüşler ve il dışından girişler 3 gün süreyle yasaklandı.
  • Kocaeli’ye giriş çıkışlar 15 gün süreyle yasaklandı.
  • Sakarya’da araç ve kişilerin kente giriş çıkışları 5 gün süreyle yasaklandı.
  • Tekirdağ Valiliği, il geneline girişlerin 14-17 Haziran’da sınırlandırıldığını bildirdi.
  • Bitlis Valiliği, il sınırları içinde toplantı, gösteri ve yürüyüşlerin 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.
  • Hakkari Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları gereğince iki günlük kısıtlama getirildiğini açıkladı.
  • Kırklareli’nde toplantı ve gösteri yürüyüşleri 14-20 Haziran’da yasaklandı.
  • Van Valiliği, “Her türlü açık alanlarda yapılması planlanan eylem/etkinlikler ile bu eyleme destek vermek amacıyla il sınırlarımıza gelen şahısların ve araçların ilimiz sınırları içerisine girişleri ve başka illerde gerçekleşmesi planlanan eylem/etkinliğe katılım amacı ile ilimizden çıkışları yasaklanmıştır.” açıklamasında bulundu.
  • Adana il sınırları içerisinde basın açıklamalarının yalnızca parti binalarının içinde veya önünde araç ve yaya trafiğini engellemeden 50 kişiyi geçmeyecek sayıda sosyal mesafe kurallarına uymak şartıyla düzenlenebileceği, bunun dışında her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, yürüyüş, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, yüksek sesli yayın yapan araçlar ile konvoy düzenleme, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma gibi etkinliklerin 15 Haziran 2020 günü saat 00.01’den 29 Haziran günü saat 23.59’a kadar 15 gün süreyle yasaklandığı kaydedildi.

Bilindiği üzere2 Haziran itibariyle çalışmalarına başlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oldukça sıcak gelişmeler yaşanıyor. Belirtilenlere göre; kesinleşmiş hapis cezası olan 3 milletvekili ile ilgili karar TBMM’de okundu. Okumanın ardından karar resmileşmiş oldu. Karara göre; CHP’den Enis Berberoğlu, HDP’den Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliği düşürülülmüştü.

KCK Ana Davası’nda yargılanan HDP milletvekilleri Leyla Güven, Musa Farisoğulları verilen hapis cezaları Yargıtay tarafından 24 Eylül 2019’da onanmıştı. Bilindiği üzere CHP’li Berberoğlu ise MİT TIR’ları görüntülerini Can Dündar’a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasını almıştı. Bu ceza da Yargıtay tarafından onanmıştı. Milletvekilliği sona erinceye kadar Berberoğlu’nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine de karar verilmişti.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan karar sonrası; “Meclis’te gerginliğe sebep olan milletvekilliğinin düşürülmesi usuli bir işlemdir. Konu Meclis’in takdirinde değildir. Silahlı terör örgütüne üye olmak, devlet sırrını açıklamak vs suçlarından kesinleşen yargı kararlarının sadece Mecliste okunmasına ilişkin yapılan bir işlemdir” ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise;Hafıza-i Beşer Nisyan ile Malüldür. Tekrar hatırlatalım; PKK’lı teröristleri gerilla olarak nitelendirip “Gerillaya katılımlar olacak, savaş da olacak, çatışmalar da” diyen HDP’li Leyla Güven’in mahkeme kararıyla milletvekilliği düşürüldü. Kimin ne olduğunu milletimiz görüyor.’ ifadelerinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı