Gündem

İstanbul İçin ‘Turuncu’ Alarm! En Yüksek Değerleri Aşacak…

Birkaç gündür ısınmaya başlayan havalarla ilgili son bilgiler Meteoroloji’den geldi. Meteorolojiden yapılan açıklamada “İstanbul’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 9 ile 13 derece üzerinde seyredeceği ve uzun yıllar Mayıs ayında kaydedilen en yüksek sıcaklık değerlerini yer yer aşabileceği bekleniyor” denilerek turuncu alarm verildi.

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre geçtiğimiz hafta yurt genelinde etkili olan serin ve yağışlı hava hafta sonu yurdu terk etti. Bu hafta boyunca ise ülkede Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımlarının etkili olacağı belirtildi. Bugün ve yarın yurtta yağış olmayacağı ve ülke genelinin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

  • Ankara’da bir hafta boyunca yağış beklenmezken havanın  parçalı ve az bulutlu olacağı, hava sıcaklıklarının hissedilir derecede artacağı ve en yüksek hava sıcaklığının 30 derece ve üzerine çıkarak mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.
  • İstanbul’da ise  hafta boyunca havanın genellikle parçalı ve az bulutlu olması tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının çarşamba günü bir günlük serinleme dışında, hafta boyunca artacağı ve 30 derece ve üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.
  • İzmir’de ise hava az bulutlu ve açık, hava sıcaklığının hafta içi 30-32 derece, cuma gününden itibaren ve hafta sonu 35 derece üzerinde olması tahmin ediliyor.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye çöl tozunun etkisinde kalacak. Türkiye’ye batıdan giren çöl tozunun hafta sonuna kadar etkili olacağı belirtiliyor. Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Bu doğada var olan düzenin bir sonucu olarak normal bir olaydır.” ifadelerinde bulundu.

Toros, “Çöl tozları bahar aylarında Türkiye semalarında çok gözleniyor. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımının atmosferik sayısal model değerlendirmeleri göre, çöl tozu sahradan yola çıkıp İtalya ve Yunanistan üzerinden Türkiye’ye doğru geliyor. Türkiye’ye batıdan giren çöl tozu, hafta sonuna kadar tüm ülkede etkili olacak. Çöl tozu, Türkiye’nin güneyinde daha etkili olacak. Çöl tozu Akdeniz üzerindeki yüksek basınç alanının etkisiyle Türkiye’ye hem sıcak hava ve hem de bol miktarda toz taşıyacak. Çöl tozları radyo iletişim kanallarını, hava ve kara ulaşımını olumsuz etkiler. Ayrıca hava kirliliğinin artmasına neden olur. Çöl tozları atmosferdeki toz zerrecikleri ışığının kırılmasına ve yansıtılmasına sebep olmaktadır. Atmosferde toz fazla olduğunda gün doğumunda veya gün batımında atmosfer her zamankinden daha kızıl olmaktadır. Ayrıca güneş ve ayın etrafında yay veya çember şeklinde hale oluşturarak ayrı bir görsellik katmaktadır. Ayrıca çöl tozları yeryüzüne bazen yağmurla düşebiliyor. Türkiye’de önümüzdeki günlerde yağmur beklenmediğini için çamur yağmuru olma ihtimali yok.” şeklinde konuştu.

Toros ayrıca; Ülkemiz insanları sürekli toz altında bulunmadığından Afrika gibi sürekli tozlu bölgelerde yaşayanlara göre toza karşı daha hassastırlar. Özellikle yaşlılar, çocuklar, solunum yolu ve kalp-damar rahatsızlığı bulunanlar başta olmak üzere, risk grubunda bulunanlar tozdan daha fazla etkilenmektedirler.” ifadelerinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı