Gündem

İstanbul Üniversitesi, Dünya’yı Teğet Geçen ‘1998 OR2’ Göktaşını Görüntüledi!

İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Dünya’nın yakınından geçen “1998 OR2” isimli dev göktaşını görüntüledi. “1998 OR2” isimli dev göktaşının dünyaya çarpacağı söylentileri çıkmış, NASA ise bunun doğruluk payının olmadığını açıklamıştı.

İstanbul Üniversitesi, Dünya'yı Teğet Geçen '1998 OR2' Göktaşını Görüntüledi!

. “1998 OR2” isimli dev göktaşı bu zamana kadar bilinen en tehlikeli göktaşı konumundaydı. 29 Nisan’da  dünyanın 6.4 milyon kilometre yakınından geçen göktaşı 1998 OR2, Türkiye saati ile sabah 08:00’de dünyaya en yakın konuma ulaştı. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezinin Çanakkale’deki İST60 ve Beyazıt Yerleşkesi’ndeki İST40 teleskoplarıyla, Güneş Sistemi’ndeki dev gök taşının Dünya’nın yakınından geçişi görüntülendi. Bu görüntünün göktaşının bugüne kadar çekilen ilk görüntüsü olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Üniversitesi, Dünya'yı Teğet Geçen '1998 OR2' Göktaşını Görüntüledi!

Hatırlayacak olursak; uzun zamandır tüm dünyada konuşulan resmi adı ile 52768 (1998 OR2) göktaşının, dünyaya yaklaşması tehlike olarak görülüyordu. Bilim adamları ve Nasa konu hakkında araştırmalar yapıyor. Yapılan yeni çalışma ile birlikte Atlantik Okyanusu’nun dünyadaki en riskli bölge olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Üniversitesi, Dünya'yı Teğet Geçen '1998 OR2' Göktaşını Görüntüledi!

52768 (1998 OR2) isimli  asteroid NASA’nın Sentry sistemi tarafından izleniyor. Asteroid, Sentry’nin listesinde yer alan en büyük ikinci asteroit olarak biliniyor. Asteroidin tahmini çapı, 1,8 km ila 4 km arasında değişiyor. Söz konusu göktaşının 29 Nisan’da dünyaya çarpacağı iddia edilmiş ve sosyal medya üzerinden en çok konuşulan konular arasında yer almıştı.

Konu ile ilgili bugün NASA’dan açıklama geldi. Açıklamada “29 Nisan’da asteroid 1998 OR2, Dünya’yı 6,2 milyon km / 3,9 milyon mil ile güvenle geçecek. Bu asteroit hakkında bir “uyarı” olduğunu ima eden @Daily_Express makalesi yanlıştır. Tüm asteroit geçişlerinin tam listesi http://cneos.jpl.nasa.gov/ca adresinde her zaman herkese açıktır.”ifadelerine yer verdi.

Sentry, başka bir tehdit olarak algılanan asteroitin , 29075’in (1950 DA) 16 Mart 2880’de dünyaya çarpabileceği konusunda uyarı sinyali veriyor.

Dünyanın koronavirüs ile zorlu bir mücadele verdiği şu dönemde çeşitli doğal afet söylentileri oldukça paniğe ve endişeye neden oluyor. Geçtiğimiz günlerde görülen Süper Ay tüm dünyadan görüntülenmiş, görüntüsü ile herkesi büyülemişti. Fakat Süper Ay yakından izlenirken Ay yüzeyine yakın noktalarda küçük parçacıkların uçuştuğu görülmüştü. Küçük parçacıklar ise merak ve endişeye sebep olmuştu. Pek çok kişi tarafından çevre kirliliği ile bağlantılı olduğu düşünülen olay kimi kişiler tarafından ise bazı doğa olaylarına işaret olarak algılanmıştı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı