Gündem

İstanbul Valiliği yeni tedbir ve kararları açıkladı!

Koronavirüs ile mücadele kapsamında İstanbul Valiliği’nce alınan kararlar bugün itibariyle uygulanmaya başlandı. Alınan kararlar bugün 05.00 itibariyle uygulamaya koyuldu. Toplu taşıma araçlarındaki şoförlerin kurallara uyup, maske taktığı görülürken kuralları ihlal eden sürücü ve şoförlere idari para cezası uygulanacağı bildirildi.

Söğütlüçeşme Metrobüs İstasyonu ve Kadıköy’deki Otobüs duraklarında sürücü ve vatandaşların maske taktığı görüldü. Maskesi olmayan vatandaşları ise görevliler maske takmadan toplu taşıma araçlarına binemeyecekleri konusunda uyardı. Bazı metrobüs şoförlerinin maskeyle birlikte  koruyucu tulum da giydikleri görüldü.

İşe gitmekte olan vatandaş Nurettin Kaymak ise, “Denetimler var zaten, en fazla 20 kişi var ama bizim halkımız kurallara uymuyor. Maskesiz olanların toplu taşımalara alınmaması mantıklı” şeklinde konuştu.

Valiliğin yaptığı açıklama ile alınan kararlar ise şu şekilde;

 • Toplu taşıma araçlarında sosyal mesafenin korunmasına yönelik tedbir ve kararlar toplu taşıma araçlarında sosyal mesafenin korunması amacıyla İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisince, İstanbul dahilinde (kara, deniz ve raylı sistemlerde) faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarında (metro, metrobüs, Marmaray, tramvay, İETT, özel halk otobüsleri ve İstanbul Otobüs A.Ş. ve dahil) olmak üzere alınan kararlar:
 • Bütün sürücü ve yolcuların maske kullanması zorunludur. Maske kullanmayanların toplu taşıma araçlarına alınmaması, maskesiz olduğu tespit edilen sürücü ve yolculara ayrı ayrı cezalar uygulanmasına;
 • Toplu taşıma araçlarına ‘yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si kadar yolcu alınması halinde ‘sosyal mesafenin korunmaması nedeniyle; koltuk sayısının yüzde 50’sinden fazla oturan yolcu alınmaması;
 • Ayaktaki yolcu sayısının oturan yolcuların yarısını geçmeyecek şekilde sınırlandırılmasına,
 • Araçlardaki iki kişilik koltukların koridor tarafının boş bırakılarak, yolcuların cam kenarındaki koltuklarda seyahat etmelerinin sağlanmasına;
 • Seyahat eden veya durakta bekleyen yolcuların sosyal mesafeye uymalarını kolaylaştırmak amacıyla duraklarda ve aracın içerisinde gerekli işaretlemelerin yapılmasına (etiket v.b. işaretlemeler)
 • Bütün toplu taşıma araçlarında ve duraklarda sıvı el dezenfektanı bulunmasına;
 • Yukarıda belirtilen önlemleri ihlal edenler hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha kanunun 282. Maddesi uyarınca idari para cezası uygulanmasına;
 • İlgili idareler tarafından, araçlardaki sosyal mesafenin korunması ve vatandaşlarımızın mağduriyetinin önlenmesi için sefer sayılarının artırılmasına yönelik düzenlemeler yapılması ve yapılan düzenlemelerin halkımıza ilan edilmesine karar verilmiştir.

  Kararlar 13 Nisan 2020 Pazartesi günü saat 05.00’ten itibaren uygulanacaktır.
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı