Gündem

İstanbul’da Duyulan İlginç Uğultu Sesi!

İstanbul’da gece saatlerinde duyulan uğultu sesi şaşkınlık yarattı. Gece saatlerinde İstanbul’un çeşitli bölgelerinde ikamet eden kişilerce duyulan ilginç uğultu sesi sonucunda pek çok kişi balkon ve pencerelere koştu. Uğultu sesini duyanlar sesin kaynağını araştırmaya başladı. Sosyal medya üzerinden paylaşımlara da konu olan uğultunun kaynağı oldukça merak edildi.

Uğultunun bir uçak ya da gemiden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmaya başlandı. Uğultunun kaynağı ile ilgili resmi makamlarca henüz bir açıklama yapılmadı. Fakat ses duvarını aşan bir uçağın bu uğultu sesine neden olabileceği ve duyulan uğultunun da bir uçağa ait olduğu sosyal medyada çokça konuşulan konular arasında girdi.

Duyulan uğultuyla ilgili bir iddia da uğultunun İstanbul’da meydana gelen deprem ile ilgili olup olmadığı. AFAD tarafından yapılan açıkmalaya göre 02:56’da İstanbul’da 3.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü Arnavutköy olarak belirlenirken, depremin derinliği 7.03 kilometre olarak belirtildi. Depremi hissedenler korku ve endişe yaşadı.

Duyulan uğultu akıllara 17 Ağustos’ta 1999’da yaşanan depremi getirdi. 17 Ağustos’ta da deprem önce büyük bir gürültü ve uğultu ile başlamıştı. Sıkılıkla yaşanan artçı depremler olası büyük İstanbul Depremini akıllara getiriyor.

Deprem kuşağında olan Türkiye’de son zamanlar Manisa ve Elazığ’da olanlar korkuya sebep olurken olası bir İstanbul Depremi korkuları da devam ediyor. Bu artçı depremlerin büyük bir depremin habercisi olup olmadığı ise merak ediliyor. Pek çok binanın hasarlı ve depreme dayanıksız olması ise düşündürüyor. Elazığ Depremi’nde yıkılan binaların çoğunun eski ve depreme dayanıksız olması göze çarpmıştı. Bu nedenle bilinçli davranmak konusunda halka büyük iş düşüyor. Evlerdeki eşyaların sabitlenmesi, depreme dayanıklı binalarda oturmak için özen gösterilmesi, deprem çantası hazırlanması konusunda uzmanlar sık sık uyarıyor.

Şu günlerde Koronavirüs ile mücadele edilirken elbette ülkemizde büyük bir tehdit olan deprem de varlığını unutturmuyor. Pek çok il ve ilçe de sıklıkla meydana gelen artçılar paniğe neden oluyor. Şu süreçte olası bir depremde virüsten dolayı sokaklara çıkılıp çıkılamayacağı ise halkı endişelendiriyor. Ayrıca bugün Çanakkale’de 2,8, Elazığ’da 1.9, Manisa’da 2.1, Erzincan’da 2.3, Balıkesir’de 1.9, Malatya’da 1.7 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Özellikle Manisa ve Elazığ’da artçı depremler sürekli olarak devam etmekte. Bir yandan koronavirüs ile ilgili gelişmeler takip edilirken bir yandan depremlerin kendini hatırlatması zaman zaman paniğe neden oluyor. Bu süreçte evden çıkılmaması gerektiği söylenirken olası bir depremde nasıl hareket edileceği konusunda akıllarda bazı soru işaretleri oluşuyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı