Gündem

İstanbul’da Eczaneler Ücretsiz Maske Dağıtımına Başladı

Sağlık Bakanlığı’nın kısa bir süre önce açıkladığı, eczaneler üzerinden ücretsiz maske dağıtımı İstanbul’da başladı. 

Koronavirüs salgını sonrasında tüm dünya salgının önüne geçilmesi için yeni önlemler almaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada koronavirüs salgınının önüne geçilmesi için eczaneler üzerinden ücretsiz maske dağıtımına başlanılacağını açıklamıştı. İstanbul’da bulunan eczanelerde ücretsiz maske dağıtımı başladı. 

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, “Dün itibariyle ecza depolarımız Sağlık Bakanlığı’nın temin ettiği maskeleri eczanelerimize dağıtmaya başladı. Bugün öğlen itibariyle İstanbul’daki 5 bin 200 eczanemizde maskelerimiz mevcut. İlk partide 2.5 milyon civarında maske dağıtıldı. Bunlar eczane başı 5’er yüz adet dağıtıldı. Şimdi, hastalarımızı, vatandaşlarımızı bekliyoruz. Vatandaşlarımıza Sağlık Bakanlığı mesaj atacak ‘eczanelerden gidip ücretsiz maskelerinizi temin edebilirsiniz’ diye. Onların maskelerini eczanelerden vereceğiz” açıklamasını yaptı.

Sarıalioğlu açıklamasının devamında ayrıca, “Rakamlarla ilgili bir bilgimiz yok ama devamının olacağını biliyoruz. Rakamları bilemiyoruz, o biraz temin edilmesine de bağlı. Süreç bugün başladı. Belki süreç ilerledikçe de değerlendirilecektir. Bugün itibariyle 500 bin vatandaşımıza İstanbul’da maske verebileceğiz. İstanbul’un nüfusu 15.5 milyon civarında. Şu anda çok yeterli gibi değil. Her 10 gün için bir kişiye 5’er adet maske verebileceğiz. Şu anda mevcut üreticilerden ne bulunursa, her tip maske geldi eczanelere. Devamında da sanırım üreticilerin ürettiği modellere göre karışık maskeler gelecek” dedi. Eczaneler üzerinden maske dağıtımının diğer illerde de kısa süre içerisinde başlaması bekleniyor. 

Koronavirüs Son Durum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 9 Nisan 2020 koronavirüs vaka ve can kaybı sayılarını paylaştı. Twitter üzerinden paylaşan Koca bugün de vaka sayılarının bulunduğu tabloya yer verdi. Türkiye’de koronavirüsten 96 ölüm daha gerçekleşti. Böylece toplam can kaybı 908 oldu. Bakan Koca yeni vaka sayısının 4056 olduğunu belirtti. Açıklanan bu rakamlarla birlikte Türkiye’de koronavirüs salgınında toplam vaka sayısı 42 bin 282’ye ulaşırken, hayatını kaybedenlerin sayısı da 908’e yükseldi. Toplamda 276 bin 338 test yapıldı. Toplam yoğun bakımdaki hasta sayısı bin 552 olarak kaydedilirken toplam entübe hasta sayısı da bin 17 olarak dikkat çekti. Öte yandan bugüne kadar toplamda 2 bin 142 vaka iyileşerek sağlığına kavuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı